CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 29.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 29 octombrie 2026

Simbol Denumire 29.10.2026
EUR   Euro5.3449-0.0046
USD   Dolarul SUA4.7943-0.0145
XAU   Gramul de aur620.9452-4.4798
AUD   Dolarul australian3.3736-0.0058
CAD   Dolarul canadian3.4279+0.0067
CHF   Francul elveţian5.7864-0.0047
CZK   Coroana cehă0.2197+0.0002
DKK   Coroana daneză0.7152-0.0006
EGP   Lira egipteană0.0855-0.0002
GBP   Lira sterlină6.3877+0.0029
100HUF   100 Forinți maghiari1.4606+0.0037
100JPY   100 Yeni japonezi3.0338-0.0118
MDL   Leul moldovenesc0.2655+0.0004
NOK   Coroana norvegiană0.5166+0.0008
PLN   Zlotul polonez1.2156+0.0019
SEK   Coroana suedeză0.4851+0.0014
TRY   Lira turcească0.0960-0.0005
XDR   DST6.4854-0.0132
RUB   Rubla rusească0.0595-0.0002
ZAR   Randul sud-african0.2886+0.0001
BRL   Realul brazilian0.8967-0.0022
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.7197-0.0016
INR   Rupia indiană0.0503-0.0002
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3584-0.0009
MXN   Peso-ul mexican0.2561-0.0016
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.6920-0.0020
RSD   Dinarul sârbesc0.04550
UAH   Hryvna ucraineană0.1052-0.0003
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.3054-0.0038
THB   Bahtul thailandez0.1421-0.0003
HKD   Dolarul din Hong Kong0.6110-0.0020
100IDR   100 Rupii indoneziene0.02650
ILS   Shekelul israelian1.5416-0.0043
100ISK   100 Coroane islandeze3.9359+0.0082
MYR   Ringgitul malaysian1.1813+0.0018
PHP   Pesoul filipinez0.0751-0.0001
SGD   Dolarul singaporez3.7423-0.0075

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.