CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 15.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Nu lăsa ca frica de a pierde să fie mai mare decât entuziasmul de a câștiga.”

Robert Kiyosaki

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 2 aprilie 2025

Simbol Denumire 02.04.2025
EUR   Euro4.9774+0.0004
USD   Dolarul SUA4.6059+0.0061
XAU   Gramul de aur463.3913+0.1132
AUD   Dolarul australian2.9077+0.0281
CAD   Dolarul canadian3.2194+0.0180
CHF   Francul elveţian5.2114-0.0037
CZK   Coroana cehă0.1996+0.0002
DKK   Coroana daneză0.6671+0.0001
EGP   Lira egipteană0.0911+0.0001
GBP   Lira sterlină5.9635+0.0126
100HUF   100 Forinți maghiari1.2417+0.0053
100JPY   100 Yeni japonezi3.0800+0.0054
MDL   Leul moldovenesc0.25640
NOK   Coroana norvegiană0.4415+0.0022
PLN   Zlotul polonez1.1926+0.0038
SEK   Coroana suedeză0.4618+0.0019
TRY   Lira turcească0.1213+0.0002
XDR   DST6.1163+0.0063
RUB   Rubla rusească0.0546+0.0003
BGN   Leva bulgarească2.5449+0.0002
ZAR   Randul sud-african0.2476-0.0031
BRL   Realul brazilian0.8107+0.0038
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6335+0.0007
INR   Rupia indiană0.0539+0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3149+0.0019
MXN   Peso-ul mexican0.2266+0.0017
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.6467+0.0323
RSD   Dinarul sârbesc0.04250
UAH   Hryvna ucraineană0.1115+0.0004
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.2540+0.0017
THB   Bahtul thailandez0.1348-0.0001
HKD   Dolarul din Hong Kong0.5918+0.0007
100IDR   100 Rupii indoneziene0.02780
ILS   Shekelul israelian1.2479+0.0034
100ISK   100 Coroane islandeze3.4637-0.0094
MYR   Ringgitul malaysian1.0341-0.0025
PHP   Pesoul filipinez0.0806+0.0003
SGD   Dolarul singaporez3.4300+0.0020

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 14.10.2026 | Economie

    Activele fondurilor de pensii private au urcat la 246,2 miliarde de lei, in crestere de 39%

    Sistemul pensiilor private din Romania si-a continuat cresterea in primul semestru al anului 2026, activele totale administrate ajungand la 246,2 miliarde de lei la finalul lunii iunie, cu 39% mai mult decat in aceeasi perioada a anului precedent. Raportate la Produsul Intern Brut, acestea reprezentau 12,35% din PIB, confirmand consolidarea rolului sectorului in arhitectura financiara a tarii.

  • 14.10.2026 | HR/Cariere

    Simona Urse se alatura Colliers ca Associate Director in echipa de Office Leasing

    Compania de consultanta imobiliara Colliers isi extinde echipa de Office Leasing prin numirea Simonei Urse in rolul de Associate Director Tenant Services. Cu 20 de ani de experienta in domeniul imobiliar, dintre care 14 pe segmentul de birouri, aceasta va lucra cu companiile care isi reevalueaza nevoile de spatiu.

  • 14.10.2026 | Imobiliare

    Piata locala de M&A a urcat la 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni, pe fondul unor tranzactii mari

    Piata romaneasca de fuziuni si achizitii a atins o valoare estimata de 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni ale anului 2026, cu 33% peste nivelul de 5,4 miliarde din perioada similara a anului trecut, potrivit datelor EY. Numarul tranzactiilor a scazut insa marginal, cu 1%, pana la 212, iar valoarea tranzactiilor cu pret comunicat a urcat cu 39%, la 4,1 miliarde de dolari.

  • 14.10.2026 | Finante-Banci

    ING Bank Romania relanseaza aplicatia mobila pentru antreprenori ING Business PRO

    ING Bank Romania a relansat ING Business PRO, o versiune actualizata a aplicatiei mobile pentru antreprenori, care permite gestionarea de pe telefon a operatiunilor financiare ale companiei - de la plati recurente, notificari pentru incasari si plati si schimb valutar, pana la deschiderea de conturi de economii sau depozite si vizualizarea cardurilor firmei intr-un singur loc.