CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 14 octombrie 2024

Simbol Denumire 14.10.2024
EUR   Euro4.9744-0.0008
USD   Dolarul SUA4.5501+0.0030
XAU   Gramul de aur388.9505+3.3509
AUD   Dolarul australian3.0618-0.0012
CAD   Dolarul canadian3.2998-0.0030
CHF   Francul elveţian5.2933-0.0110
CZK   Coroana cehă0.1969+0.0003
DKK   Coroana daneză0.6667-0.0001
EGP   Lira egipteană0.0937+0.0001
GBP   Lira sterlină5.9421-0.0016
100HUF   100 Forinți maghiari1.2427+0.0015
100JPY   100 Yeni japonezi3.0465-0.0066
MDL   Leul moldovenesc0.25740
NOK   Coroana norvegiană0.4232-0.0008
PLN   Zlotul polonez1.1602+0.0011
SEK   Coroana suedeză0.4377-0.0001
TRY   Lira turcească0.1329+0.0003
XDR   DST6.0868-0.0004
RUB   Rubla rusească0.0473-0.0001
BGN   Leva bulgarească2.5433-0.0005
ZAR   Randul sud-african0.2604-0.0001
BRL   Realul brazilian0.8108-0.0036
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6427-0.0007
INR   Rupia indiană0.05410
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3352-0.0014
MXN   Peso-ul mexican0.2364+0.0024
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7703+0.0004
RSD   Dinarul sârbesc0.04250
UAH   Hryvna ucraineană0.11040
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.2388+0.0008
THB   Bahtul thailandez0.1371+0.0008
HKD   Dolarul din Hong Kong0.5859+0.0007
100IDR   100 Rupii indoneziene0.02920
ILS   Shekelul israelian1.2101+0.0036
100ISK   100 Coroane islandeze3.3318-0.0095
MYR   Ringgitul malaysian1.0594-0.0015
PHP   Pesoul filipinez0.0792-0.0003
SGD   Dolarul singaporez3.4836+0.0015

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.