CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 14.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Primul pas spre succes îl constituie refuzul tău de a fi captiv în mediul în care te-ai aflat la început.”

Mark Caine

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 15 mai 2024

Simbol Denumire 15.05.2024
EUR   Euro4.9765+0.0002
USD   Dolarul SUA4.5960-0.0149
XAU   Gramul de aur350.0728+2.3156
AUD   Dolarul australian3.0537+0.0052
CAD   Dolarul canadian3.3722-0.0004
CHF   Francul elveţian5.0773-0.0039
CZK   Coroana cehă0.20090
DKK   Coroana daneză0.66700
EGP   Lira egipteană0.0981-0.0003
GBP   Lira sterlină5.8018+0.0191
100HUF   100 Forinți maghiari1.2891+0.0014
100JPY   100 Yeni japonezi2.9502+0.0013
MDL   Leul moldovenesc0.2587-0.0009
NOK   Coroana norvegiană0.4275+0.0011
PLN   Zlotul polonez1.1662+0.0022
SEK   Coroana suedeză0.4262+0.0017
TRY   Lira turcească0.1426-0.0005
XDR   DST6.0829-0.0077
RUB   Rubla rusească0.0503-0.0001
BGN   Leva bulgarească2.5444+0.0001
ZAR   Randul sud-african0.2499-0.0006
BRL   Realul brazilian0.8960+0.0019
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6365-0.0007
INR   Rupia indiană0.0550-0.0002
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3384+0.0012
MXN   Peso-ul mexican0.2729-0.0021
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7865+0.0084
RSD   Dinarul sârbesc0.04250
UAH   Hryvna ucraineană0.11620
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.2513-0.0040
THB   Bahtul thailandez0.12580

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 14.10.2026 | Economie

    Activele fondurilor de pensii private au urcat la 246,2 miliarde de lei, in crestere de 39%

    Sistemul pensiilor private din Romania si-a continuat cresterea in primul semestru al anului 2026, activele totale administrate ajungand la 246,2 miliarde de lei la finalul lunii iunie, cu 39% mai mult decat in aceeasi perioada a anului precedent. Raportate la Produsul Intern Brut, acestea reprezentau 12,35% din PIB, confirmand consolidarea rolului sectorului in arhitectura financiara a tarii.

  • 14.10.2026 | HR/Cariere

    Simona Urse se alatura Colliers ca Associate Director in echipa de Office Leasing

    Compania de consultanta imobiliara Colliers isi extinde echipa de Office Leasing prin numirea Simonei Urse in rolul de Associate Director Tenant Services. Cu 20 de ani de experienta in domeniul imobiliar, dintre care 14 pe segmentul de birouri, aceasta va lucra cu companiile care isi reevalueaza nevoile de spatiu.

  • 14.10.2026 | Imobiliare

    Piata locala de M&A a urcat la 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni, pe fondul unor tranzactii mari

    Piata romaneasca de fuziuni si achizitii a atins o valoare estimata de 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni ale anului 2026, cu 33% peste nivelul de 5,4 miliarde din perioada similara a anului trecut, potrivit datelor EY. Numarul tranzactiilor a scazut insa marginal, cu 1%, pana la 212, iar valoarea tranzactiilor cu pret comunicat a urcat cu 39%, la 4,1 miliarde de dolari.

  • 14.10.2026 | Finante-Banci

    ING Bank Romania relanseaza aplicatia mobila pentru antreprenori ING Business PRO

    ING Bank Romania a relansat ING Business PRO, o versiune actualizata a aplicatiei mobile pentru antreprenori, care permite gestionarea de pe telefon a operatiunilor financiare ale companiei - de la plati recurente, notificari pentru incasari si plati si schimb valutar, pana la deschiderea de conturi de economii sau depozite si vizualizarea cardurilor firmei intr-un singur loc.