CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 23 noiembrie 2023

Simbol Denumire 23.11.2023
EUR   Euro4.9710+0.0003
USD   Dolarul SUA4.5522-0.0081
XAU   Gramul de aur291.6931-1.5901
AUD   Dolarul australian2.9868-0.0035
CAD   Dolarul canadian3.3262-0.0006
CHF   Francul elveţian5.1572+0.0009
CZK   Coroana cehă0.2039+0.0010
DKK   Coroana daneză0.6667-0.0001
EGP   Lira egipteană0.1471-0.0005
GBP   Lira sterlină5.7135+0.0027
100HUF   100 Forinți maghiari1.3090+0.0033
100JPY   100 Yeni japonezi3.0498-0.0097
MDL   Leul moldovenesc0.2564+0.0012
NOK   Coroana norvegiană0.4244-0.0013
PLN   Zlotul polonez1.1388+0.0027
SEK   Coroana suedeză0.4346-0.0015
TRY   Lira turcească0.1579-0.0005
XDR   DST6.0629-0.0059
RUB   Rubla rusească0.0515-0.0002
BGN   Leva bulgarească2.5416+0.0001
ZAR   Randul sud-african0.2427-0.0011
BRL   Realul brazilian0.9277-0.0028
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6374-0.0002
INR   Rupia indiană0.0546-0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.35010
MXN   Peso-ul mexican0.2649-0.0004
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7518+0.0006
RSD   Dinarul sârbesc0.04240
UAH   Hryvna ucraineană0.1264-0.0001
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.2395-0.0022
THB   Bahtul thailandez0.1290-0.0005

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.