CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 30.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Pentru a reuşi în viaţă, ai nevoie de două lucruri: de ignoranţă şi de încredere.”

Mark Twain

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 11 septembrie 2023

Simbol Denumire 11.09.2023
EUR   Euro4.9660+0.0017
USD   Dolarul SUA4.6290-0.0088
XAU   Gramul de aur286.5883-0.4877
AUD   Dolarul australian2.9773+0.0107
CAD   Dolarul canadian3.4045+0.0105
CHF   Francul elveţian5.1899-0.0119
CZK   Coroana cehă0.2033-0.0005
DKK   Coroana daneză0.6658+0.0003
EGP   Lira egipteană0.1498-0.0003
GBP   Lira sterlină5.7987+0.0081
100HUF   100 Forinți maghiari1.2906+0.0037
100JPY   100 Yeni japonezi3.1572+0.0092
MDL   Leul moldovenesc0.2585-0.0003
NOK   Coroana norvegiană0.43440
PLN   Zlotul polonez1.0719-0.0043
SEK   Coroana suedeză0.4181+0.0016
TRY   Lira turcească0.1722-0.0005
XDR   DST6.1238+0.0001
RUB   Rubla rusească0.0481+0.0006
BGN   Leva bulgarească2.5390+0.0008
ZAR   Randul sud-african0.2449+0.0018
BRL   Realul brazilian0.9286-0.0031
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6347+0.0025
INR   Rupia indiană0.0558-0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3479+0.0003
MXN   Peso-ul mexican0.2640-0.0016
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7404-0.0006
RSD   Dinarul sârbesc0.04240
UAH   Hryvna ucraineană0.1253-0.0003
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.2602-0.0025
THB   Bahtul thailandez0.1303-0.0003

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.