CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 8 august 2023

Simbol Denumire 08.08.2023
EUR   Euro4.9497+0.0007
USD   Dolarul SUA4.5112+0.0002
XAU   Gramul de aur280.4232-0.2086
AUD   Dolarul australian2.9386-0.0237
CAD   Dolarul canadian3.3565-0.0142
CHF   Francul elveţian5.1549+0.0080
CZK   Coroana cehă0.2042+0.0001
DKK   Coroana daneză0.6643+0.0001
EGP   Lira egipteană0.1458-0.0002
GBP   Lira sterlină5.7454+0.0068
100HUF   100 Forinți maghiari1.2786+0.0091
100JPY   100 Yeni japonezi3.1523-0.0178
MDL   Leul moldovenesc0.2557-0.0011
NOK   Coroana norvegiană0.4394-0.0036
PLN   Zlotul polonez1.1146-0.0040
SEK   Coroana suedeză0.4229-0.0011
TRY   Lira turcească0.1669-0.0003
XDR   DST6.0346-0.0038
RUB   Rubla rusească0.0470+0.0003
BGN   Leva bulgarească2.5308+0.0004
ZAR   Randul sud-african0.2399-0.0022
BRL   Realul brazilian0.9206-0.0050
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6256-0.0021
INR   Rupia indiană0.05450
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3422-0.0035
MXN   Peso-ul mexican0.26380
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7303-0.0201
RSD   Dinarul sârbesc0.04220
UAH   Hryvna ucraineană0.12220
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.22820
THB   Bahtul thailandez0.1290-0.0005

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.