CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 11 mai 2023

Simbol Denumire 11.05.2023
EUR   Euro4.9294+0.0073
USD   Dolarul SUA4.5110+0.0188
XAU   Gramul de aur294.0185+0.9039
AUD   Dolarul australian3.0398+0.0044
CAD   Dolarul canadian3.3649+0.0098
CHF   Francul elveţian5.0442+0.0003
CZK   Coroana cehă0.2098-0.0003
DKK   Coroana daneză0.6619+0.0009
EGP   Lira egipteană0.1460+0.0009
GBP   Lira sterlină5.6771+0.0071
100HUF   100 Forinți maghiari1.3277+0.0012
100JPY   100 Yeni japonezi3.3490+0.0262
MDL   Leul moldovenesc0.2525+0.0025
NOK   Coroana norvegiană0.4285+0.0029
PLN   Zlotul polonez1.0903+0.0075
SEK   Coroana suedeză0.4397+0.0002
TRY   Lira turcească0.2305+0.0006
XDR   DST6.0750+0.0194
RUB   Rubla rusească0.0597+0.0010
BGN   Leva bulgarească2.5203+0.0037
ZAR   Randul sud-african0.2380-0.0016
BRL   Realul brazilian0.9124+0.0117
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6503+0.0016
INR   Rupia indiană0.0550+0.0002
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3394+0.0001
MXN   Peso-ul mexican0.2566+0.0033
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.8605+0.0136
RSD   Dinarul sârbesc0.04200
UAH   Hryvna ucraineană0.1221+0.0004
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.2285+0.0051
THB   Bahtul thailandez0.1337+0.0003

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.