CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 25 aprilie 2023

Simbol Denumire 25.04.2023
EUR   Euro4.9340+0.0047
USD   Dolarul SUA4.4704-0.0047
XAU   Gramul de aur285.9020+0.3714
AUD   Dolarul australian2.9810-0.0114
CAD   Dolarul canadian3.2943-0.0123
CHF   Francul elveţian5.0447+0.0120
CZK   Coroana cehă0.2101-0.0003
DKK   Coroana daneză0.6620+0.0006
EGP   Lira egipteană0.1447-0.0001
GBP   Lira sterlină5.5777+0.0116
100HUF   100 Forinți maghiari1.3109+0.0006
100JPY   100 Yeni japonezi3.3401+0.0090
MDL   Leul moldovenesc0.2495-0.0001
NOK   Coroana norvegiană0.4229-0.0006
PLN   Zlotul polonez1.0740+0.0047
SEK   Coroana suedeză0.4358+0.0007
TRY   Lira turcească0.2302-0.0004
XDR   DST6.0396-0.0020
RUB   Rubla rusească0.0549-0.0002
BGN   Leva bulgarească2.5227+0.0024
ZAR   Randul sud-african0.2454-0.0015
BRL   Realul brazilian0.8879+0.0016
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6463-0.0029
INR   Rupia indiană0.05460
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3346-0.0008
MXN   Peso-ul mexican0.2490-0.0006
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7593+0.0080
RSD   Dinarul sârbesc0.0421+0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.1210-0.0002
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.2173-0.0013
THB   Bahtul thailandez0.13010

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.