CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 30.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Pentru a reuşi în viaţă, ai nevoie de două lucruri: de ignoranţă şi de încredere.”

Mark Twain

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 19 aprilie 2023

Simbol Denumire 19.04.2023
EUR   Euro4.9330-0.0042
USD   Dolarul SUA4.5145+0.0151
XAU   Gramul de aur286.5522-2.8139
AUD   Dolarul australian3.0209-0.0096
CAD   Dolarul canadian3.3591-0.0068
CHF   Francul elveţian5.0170-0.0002
CZK   Coroana cehă0.2104-0.0009
DKK   Coroana daneză0.6621-0.0005
EGP   Lira egipteană0.1461+0.0007
GBP   Lira sterlină5.5984+0.0038
100HUF   100 Forinți maghiari1.3065-0.0238
100JPY   100 Yeni japonezi3.3426-0.0110
MDL   Leul moldovenesc0.2507+0.0020
NOK   Coroana norvegiană0.4268-0.0036
PLN   Zlotul polonez1.0658-0.0014
SEK   Coroana suedeză0.4358-0.0011
TRY   Lira turcească0.2325+0.0006
XDR   DST6.0757+0.0065
RUB   Rubla rusească0.0553+0.0001
BGN   Leva bulgarească2.5222-0.0021
ZAR   Randul sud-african0.2465-0.0009
BRL   Realul brazilian0.9055-0.0050
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6544+0.0004
INR   Rupia indiană0.0549+0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3379-0.0035
MXN   Peso-ul mexican0.2489-0.0012
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7871-0.0084
RSD   Dinarul sârbesc0.04210
UAH   Hryvna ucraineană0.1222+0.0003
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.2293+0.0040
THB   Bahtul thailandez0.1309-0.0003

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.