CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 14 martie 2023

Simbol Denumire 14.03.2023
EUR   Euro4.9253+0.0098
USD   Dolarul SUA4.5975-0.0078
XAU   Gramul de aur281.2578+2.5557
AUD   Dolarul australian3.0563+0.0059
CAD   Dolarul canadian3.3472+0.0080
CHF   Francul elveţian5.0487+0.0146
CZK   Coroana cehă0.20700
DKK   Coroana daneză0.6615+0.0012
EGP   Lira egipteană0.14880
GBP   Lira sterlină5.5842+0.0306
100HUF   100 Forinți maghiari1.2544-0.0120
100JPY   100 Yeni japonezi3.4300-0.0177
MDL   Leul moldovenesc0.2462-0.0013
NOK   Coroana norvegiană0.4325+0.0009
PLN   Zlotul polonez1.0516+0.0067
SEK   Coroana suedeză0.4338+0.0046
TRY   Lira turcească0.2423-0.0006
XDR   DST6.1469-0.0010
RUB   Rubla rusească0.0610-0.0001
BGN   Leva bulgarească2.5182+0.0050
ZAR   Randul sud-african0.2516-0.0008
BRL   Realul brazilian0.8762-0.0065
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6685-0.0003
INR   Rupia indiană0.0557-0.0003
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3511-0.0013
MXN   Peso-ul mexican0.2448-0.0050
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.8581+0.0155
RSD   Dinarul sârbesc0.0420+0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.1245-0.0002
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.2518-0.0021
THB   Bahtul thailandez0.1331+0.0001

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.