CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 28 decembrie 2022

Simbol Denumire 28.12.2022
EUR   Euro4.9463+0.0185
USD   Dolarul SUA4.6501+0.0280
XAU   Gramul de aur269.5130+0.8029
AUD   Dolarul australian3.1488+0.0311
CAD   Dolarul canadian3.4413+0.0257
CHF   Francul elveţian5.0082+0.0248
CZK   Coroana cehă0.2042+0.0009
DKK   Coroana daneză0.6652+0.0026
EGP   Lira egipteană0.1877+0.0010
GBP   Lira sterlină5.6065+0.0318
100HUF   100 Forinți maghiari1.2277+0.0037
100JPY   100 Yeni japonezi3.4757+0.0090
MDL   Leul moldovenesc0.2415+0.0002
NOK   Coroana norvegiană0.4733+0.0019
PLN   Zlotul polonez1.0547-0.0033
SEK   Coroana suedeză0.4452+0.0018
TRY   Lira turcească0.2486+0.0014
XDR   DST6.1911+0.0300
RUB   Rubla rusească0.0649-0.0008
BGN   Leva bulgarească2.5290+0.0095
ZAR   Randul sud-african0.2711+0.0012
BRL   Realul brazilian0.8785-0.0071
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6667+0.0028
INR   Rupia indiană0.0561+0.0003
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3669+0.0031
MXN   Peso-ul mexican0.2396+0.0006
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.9386+0.0222
RSD   Dinarul sârbesc0.0422+0.0002
UAH   Hryvna ucraineană0.1259+0.0008
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.2661+0.0076
HRK   Kuna croată0.6562+0.0023
THB   Bahtul thailandez0.1339+0.0004

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.