CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 29 august 2022

Simbol Denumire 29.08.2022
EUR   Euro4.8707-0.0027
USD   Dolarul SUA4.8917+0.0178
XAU   Gramul de aur270.9012-3.2752
AUD   Dolarul australian3.3551-0.0448
CAD   Dolarul canadian3.7427-0.0245
CHF   Francul elveţian5.0576+0.0035
CZK   Coroana cehă0.1980+0.0004
DKK   Coroana daneză0.6548-0.0004
EGP   Lira egipteană0.2547+0.0008
GBP   Lira sterlină5.7141-0.0505
100HUF   100 Forinți maghiari1.1881-0.0018
100JPY   100 Yeni japonezi3.5283-0.0318
MDL   Leul moldovenesc0.2513-0.0007
NOK   Coroana norvegiană0.4994-0.0047
PLN   Zlotul polonez1.0256-0.0001
SEK   Coroana suedeză0.4582-0.0020
TRY   Lira turcească0.2690+0.0009
XDR   DST6.3624-0.0027
RUB   Rubla rusească0.0802-0.0004
BGN   Leva bulgarească2.4903-0.0014
ZAR   Randul sud-african0.2887-0.0004
BRL   Realul brazilian0.9666+0.0129
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.7069-0.0032
INR   Rupia indiană0.0612+0.0002
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3621-0.0035
MXN   Peso-ul mexican0.2434-0.0012
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.9891-0.0370
RSD   Dinarul sârbesc0.04150
UAH   Hryvna ucraineană0.1327+0.0005
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.3319+0.0050
HRK   Kuna croată0.6485-0.0002
THB   Bahtul thailandez0.1341-0.0011

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.