CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 18 august 2022

Simbol Denumire 18.08.2022
EUR   Euro4.8793-0.0056
USD   Dolarul SUA4.8008-0.0010
XAU   Gramul de aur272.7882-0.9484
AUD   Dolarul australian3.3341-0.0107
CAD   Dolarul canadian3.7222-0.0074
CHF   Francul elveţian5.0325-0.0178
CZK   Coroana cehă0.1985-0.0004
DKK   Coroana daneză0.6560-0.0008
EGP   Lira egipteană0.2504-0.0003
GBP   Lira sterlină5.7839-0.0280
100HUF   100 Forinți maghiari1.2051+0.0025
100JPY   100 Yeni japonezi3.5491-0.0128
MDL   Leul moldovenesc0.2495-0.0012
NOK   Coroana norvegiană0.4944-0.0007
PLN   Zlotul polonez1.0329-0.0074
SEK   Coroana suedeză0.4608-0.0019
TRY   Lira turcească0.2674+0.0001
XDR   DST6.3214-0.0084
RUB   Rubla rusească0.0798+0.0003
BGN   Leva bulgarească2.4947-0.0029
ZAR   Randul sud-african0.2877-0.0024
BRL   Realul brazilian0.9292-0.0040
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.7068-0.0014
INR   Rupia indiană0.0602-0.0003
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3629-0.0026
MXN   Peso-ul mexican0.2401-0.0003
NZD   Dolarul neo-zeelandez3.0116-0.0203
RSD   Dinarul sârbesc0.04160
UAH   Hryvna ucraineană0.13020
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.3070-0.0003
HRK   Kuna croată0.6498-0.0010
THB   Bahtul thailandez0.1348-0.0008

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.