CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 5 august 2022

Simbol Denumire 05.08.2022
EUR   Euro4.9264+0.0001
USD   Dolarul SUA4.8175-0.0150
XAU   Gramul de aur276.7076+0.3375
AUD   Dolarul australian3.3478-0.0237
CAD   Dolarul canadian3.7386-0.0267
CHF   Francul elveţian5.0450+0.0061
CZK   Coroana cehă0.2003+0.0005
DKK   Coroana daneză0.6620+0.0001
EGP   Lira egipteană0.2518-0.0011
GBP   Lira sterlină5.8439-0.0393
100HUF   100 Forinți maghiari1.2481+0.0044
100JPY   100 Yeni japonezi3.6196+0.0163
MDL   Leul moldovenesc0.2503+0.0003
NOK   Coroana norvegiană0.4934-0.0044
PLN   Zlotul polonez1.0463+0.0029
SEK   Coroana suedeză0.47500
TRY   Lira turcească0.2680-0.0010
XDR   DST6.3707-0.0115
RUB   Rubla rusească0.0794+0.0001
BGN   Leva bulgarească2.51880
ZAR   Randul sud-african0.2897+0.0012
BRL   Realul brazilian0.9242+0.0096
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.7138-0.0015
INR   Rupia indiană0.0608+0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3711+0.0023
MXN   Peso-ul mexican0.2369+0.0001
NZD   Dolarul neo-zeelandez3.0300-0.0202
RSD   Dinarul sârbesc0.04200
UAH   Hryvna ucraineană0.1307-0.0004
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.3116-0.0041
HRK   Kuna croată0.6555-0.0001
THB   Bahtul thailandez0.1354+0.0014

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.