CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 10 mai 2022

Simbol Denumire 10.05.2022
EUR   Euro4.9457-0.0012
USD   Dolarul SUA4.6865-0.0148
XAU   Gramul de aur280.4772-1.2784
AUD   Dolarul australian3.2687-0.0221
CAD   Dolarul canadian3.6075-0.0269
CHF   Francul elveţian4.7082-0.0291
CZK   Coroana cehă0.1982+0.0010
DKK   Coroana daneză0.6649-0.0001
EGP   Lira egipteană0.2536-0.0003
GBP   Lira sterlină5.7757-0.0074
100HUF   100 Forinți maghiari1.3067+0.0167
100JPY   100 Yeni japonezi3.6001+0.0167
MDL   Leul moldovenesc0.2487-0.0006
NOK   Coroana norvegiană0.4835-0.0086
PLN   Zlotul polonez1.0565+0.0059
SEK   Coroana suedeză0.4653-0.0048
TRY   Lira turcească0.3076-0.0059
XDR   DST6.2769-0.0093
RUB   Rubla rusească0.0678+0.0009
BGN   Leva bulgarească2.5287-0.0006
ZAR   Randul sud-african0.2915+0.0009
BRL   Realul brazilian0.9078-0.0179
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6974-0.0016
INR   Rupia indiană0.0606-0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3676-0.0004
MXN   Peso-ul mexican0.2307-0.0022
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.9663-0.0178
RSD   Dinarul sârbesc0.04200
UAH   Hryvna ucraineană0.1549-0.0005
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.2759-0.0040
HRK   Kuna croată0.6568-0.0001
THB   Bahtul thailandez0.1357-0.0001

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.