CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 15.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Nu lăsa ca frica de a pierde să fie mai mare decât entuziasmul de a câștiga.”

Robert Kiyosaki

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 16 septembrie 2021

Simbol Denumire 16.09.2021
EUR   Euro4.9482+0.0001
USD   Dolarul SUA4.2041+0.0198
XAU   Gramul de aur240.3689-2.0799
AUD   Dolarul australian3.0753+0.0069
CAD   Dolarul canadian3.3262+0.0236
CHF   Francul elveţian4.5494-0.0125
CZK   Coroana cehă0.1957+0.0003
DKK   Coroana daneză0.66540
EGP   Lira egipteană0.2676+0.0010
GBP   Lira sterlină5.8091+0.0212
100HUF   100 Forinți maghiari1.4167-0.0006
100JPY   100 Yeni japonezi3.8419+0.0145
MDL   Leul moldovenesc0.2369-0.0007
NOK   Coroana norvegiană0.4887+0.0003
PLN   Zlotul polonez1.0823-0.0050
SEK   Coroana suedeză0.4871-0.0006
TRY   Lira turcească0.4964+0.0003
XDR   DST5.9824+0.0169
RUB   Rubla rusească0.0580+0.0004
BGN   Leva bulgarească2.52990
ZAR   Randul sud-african0.2898-0.0034
BRL   Realul brazilian0.8049+0.0064
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6522+0.0018
INR   Rupia indiană0.0572+0.0003
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3582-0.0003
MXN   Peso-ul mexican0.2114+0.0009
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.9894+0.0153
RSD   Dinarul sârbesc0.04210
UAH   Hryvna ucraineană0.1578+0.0008
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1445+0.0054
HRK   Kuna croată0.6601-0.0014
THB   Bahtul thailandez0.1272-0.0001

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 14.10.2026 | Economie

    Activele fondurilor de pensii private au urcat la 246,2 miliarde de lei, in crestere de 39%

    Sistemul pensiilor private din Romania si-a continuat cresterea in primul semestru al anului 2026, activele totale administrate ajungand la 246,2 miliarde de lei la finalul lunii iunie, cu 39% mai mult decat in aceeasi perioada a anului precedent. Raportate la Produsul Intern Brut, acestea reprezentau 12,35% din PIB, confirmand consolidarea rolului sectorului in arhitectura financiara a tarii.

  • 14.10.2026 | HR/Cariere

    Simona Urse se alatura Colliers ca Associate Director in echipa de Office Leasing

    Compania de consultanta imobiliara Colliers isi extinde echipa de Office Leasing prin numirea Simonei Urse in rolul de Associate Director Tenant Services. Cu 20 de ani de experienta in domeniul imobiliar, dintre care 14 pe segmentul de birouri, aceasta va lucra cu companiile care isi reevalueaza nevoile de spatiu.

  • 14.10.2026 | Imobiliare

    Piata locala de M&A a urcat la 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni, pe fondul unor tranzactii mari

    Piata romaneasca de fuziuni si achizitii a atins o valoare estimata de 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni ale anului 2026, cu 33% peste nivelul de 5,4 miliarde din perioada similara a anului trecut, potrivit datelor EY. Numarul tranzactiilor a scazut insa marginal, cu 1%, pana la 212, iar valoarea tranzactiilor cu pret comunicat a urcat cu 39%, la 4,1 miliarde de dolari.

  • 14.10.2026 | Finante-Banci

    ING Bank Romania relanseaza aplicatia mobila pentru antreprenori ING Business PRO

    ING Bank Romania a relansat ING Business PRO, o versiune actualizata a aplicatiei mobile pentru antreprenori, care permite gestionarea de pe telefon a operatiunilor financiare ale companiei - de la plati recurente, notificari pentru incasari si plati si schimb valutar, pana la deschiderea de conturi de economii sau depozite si vizualizarea cardurilor firmei intr-un singur loc.