CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 15.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Nu lăsa ca frica de a pierde să fie mai mare decât entuziasmul de a câștiga.”

Robert Kiyosaki

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 15 septembrie 2021

Simbol Denumire 15.09.2021
EUR   Euro4.9481+0.0006
USD   Dolarul SUA4.1843-0.0034
XAU   Gramul de aur242.4488+1.7799
AUD   Dolarul australian3.0684-0.0021
CAD   Dolarul canadian3.3026-0.0067
CHF   Francul elveţian4.5619+0.0194
CZK   Coroana cehă0.1954+0.0006
DKK   Coroana daneză0.6654+0.0001
EGP   Lira egipteană0.2666+0.0006
GBP   Lira sterlină5.7879-0.0166
100HUF   100 Forinți maghiari1.4173+0.0034
100JPY   100 Yeni japonezi3.8274+0.0221
MDL   Leul moldovenesc0.2376-0.0017
NOK   Coroana norvegiană0.4884+0.0023
PLN   Zlotul polonez1.0873+0.0004
SEK   Coroana suedeză0.4877-0.0001
TRY   Lira turcească0.4961+0.0009
XDR   DST5.9655+0.0001
RUB   Rubla rusească0.0576+0.0002
BGN   Leva bulgarească2.5299+0.0003
ZAR   Randul sud-african0.2932-0.0012
BRL   Realul brazilian0.7985-0.0045
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6504+0.0006
INR   Rupia indiană0.0569+0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3585+0.0010
MXN   Peso-ul mexican0.2105+0.0003
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.9741-0.0041
RSD   Dinarul sârbesc0.04210
UAH   Hryvna ucraineană0.1570-0.0003
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1391-0.0010
HRK   Kuna croată0.6615-0.0004
THB   Bahtul thailandez0.1273+0.0001

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 14.10.2026 | Economie

    Activele fondurilor de pensii private au urcat la 246,2 miliarde de lei, in crestere de 39%

    Sistemul pensiilor private din Romania si-a continuat cresterea in primul semestru al anului 2026, activele totale administrate ajungand la 246,2 miliarde de lei la finalul lunii iunie, cu 39% mai mult decat in aceeasi perioada a anului precedent. Raportate la Produsul Intern Brut, acestea reprezentau 12,35% din PIB, confirmand consolidarea rolului sectorului in arhitectura financiara a tarii.

  • 14.10.2026 | HR/Cariere

    Simona Urse se alatura Colliers ca Associate Director in echipa de Office Leasing

    Compania de consultanta imobiliara Colliers isi extinde echipa de Office Leasing prin numirea Simonei Urse in rolul de Associate Director Tenant Services. Cu 20 de ani de experienta in domeniul imobiliar, dintre care 14 pe segmentul de birouri, aceasta va lucra cu companiile care isi reevalueaza nevoile de spatiu.

  • 14.10.2026 | Imobiliare

    Piata locala de M&A a urcat la 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni, pe fondul unor tranzactii mari

    Piata romaneasca de fuziuni si achizitii a atins o valoare estimata de 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni ale anului 2026, cu 33% peste nivelul de 5,4 miliarde din perioada similara a anului trecut, potrivit datelor EY. Numarul tranzactiilor a scazut insa marginal, cu 1%, pana la 212, iar valoarea tranzactiilor cu pret comunicat a urcat cu 39%, la 4,1 miliarde de dolari.

  • 14.10.2026 | Finante-Banci

    ING Bank Romania relanseaza aplicatia mobila pentru antreprenori ING Business PRO

    ING Bank Romania a relansat ING Business PRO, o versiune actualizata a aplicatiei mobile pentru antreprenori, care permite gestionarea de pe telefon a operatiunilor financiare ale companiei - de la plati recurente, notificari pentru incasari si plati si schimb valutar, pana la deschiderea de conturi de economii sau depozite si vizualizarea cardurilor firmei intr-un singur loc.