CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 14.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Primul pas spre succes îl constituie refuzul tău de a fi captiv în mediul în care te-ai aflat la început.”

Mark Caine

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 23 august 2021

Simbol Denumire 23.08.2021
EUR   Euro4.9335-0.0003
USD   Dolarul SUA4.2079-0.0179
XAU   Gramul de aur241.8255-0.1979
AUD   Dolarul australian3.0201+0.0122
CAD   Dolarul canadian3.3041+0.0342
CHF   Francul elveţian4.5895-0.0142
CZK   Coroana cehă0.1931-0.0003
DKK   Coroana daneză0.66340
EGP   Lira egipteană0.2675-0.0017
GBP   Lira sterlină5.7510-0.0034
100HUF   100 Forinți maghiari1.4085+0.0001
100JPY   100 Yeni japonezi3.8225-0.0314
MDL   Leul moldovenesc0.2390-0.0002
NOK   Coroana norvegiană0.4703+0.0050
PLN   Zlotul polonez1.0757+0.0009
SEK   Coroana suedeză0.4807+0.0026
TRY   Lira turcească0.4967+0.0021
XDR   DST5.9680-0.0163
RUB   Rubla rusească0.0568+0.0001
BGN   Leva bulgarească2.5224-0.0002
ZAR   Randul sud-african0.2760+0.0006
BRL   Realul brazilian0.7824+0.0021
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6487-0.0016
INR   Rupia indiană0.0567-0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3590+0.0020
MXN   Peso-ul mexican0.2073-0.0012
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.8875+0.0065
RSD   Dinarul sârbesc0.04200
UAH   Hryvna ucraineană0.1582-0.0003
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1456-0.0048
HRK   Kuna croată0.6580+0.0001
THB   Bahtul thailandez0.1261-0.0005

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 14.10.2026 | Economie

    Activele fondurilor de pensii private au urcat la 246,2 miliarde de lei, in crestere de 39%

    Sistemul pensiilor private din Romania si-a continuat cresterea in primul semestru al anului 2026, activele totale administrate ajungand la 246,2 miliarde de lei la finalul lunii iunie, cu 39% mai mult decat in aceeasi perioada a anului precedent. Raportate la Produsul Intern Brut, acestea reprezentau 12,35% din PIB, confirmand consolidarea rolului sectorului in arhitectura financiara a tarii.

  • 14.10.2026 | HR/Cariere

    Simona Urse se alatura Colliers ca Associate Director in echipa de Office Leasing

    Compania de consultanta imobiliara Colliers isi extinde echipa de Office Leasing prin numirea Simonei Urse in rolul de Associate Director Tenant Services. Cu 20 de ani de experienta in domeniul imobiliar, dintre care 14 pe segmentul de birouri, aceasta va lucra cu companiile care isi reevalueaza nevoile de spatiu.

  • 14.10.2026 | Imobiliare

    Piata locala de M&A a urcat la 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni, pe fondul unor tranzactii mari

    Piata romaneasca de fuziuni si achizitii a atins o valoare estimata de 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni ale anului 2026, cu 33% peste nivelul de 5,4 miliarde din perioada similara a anului trecut, potrivit datelor EY. Numarul tranzactiilor a scazut insa marginal, cu 1%, pana la 212, iar valoarea tranzactiilor cu pret comunicat a urcat cu 39%, la 4,1 miliarde de dolari.

  • 14.10.2026 | Finante-Banci

    ING Bank Romania relanseaza aplicatia mobila pentru antreprenori ING Business PRO

    ING Bank Romania a relansat ING Business PRO, o versiune actualizata a aplicatiei mobile pentru antreprenori, care permite gestionarea de pe telefon a operatiunilor financiare ale companiei - de la plati recurente, notificari pentru incasari si plati si schimb valutar, pana la deschiderea de conturi de economii sau depozite si vizualizarea cardurilor firmei intr-un singur loc.