CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 29.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 7 iulie 2021

Simbol Denumire 07.07.2021
EUR   Euro4.9270+0.0005
USD   Dolarul SUA4.1655+0.0036
XAU   Gramul de aur241.8316-0.1164
AUD   Dolarul australian3.1305-0.0224
CAD   Dolarul canadian3.3479-0.0203
CHF   Francul elveţian4.5138+0.0087
CZK   Coroana cehă0.1922-0.0002
DKK   Coroana daneză0.6626+0.0001
EGP   Lira egipteană0.2655+0.0004
GBP   Lira sterlină5.7498-0.0122
100HUF   100 Forinți maghiari1.3891-0.0043
100JPY   100 Yeni japonezi3.7615+0.0051
MDL   Leul moldovenesc0.2304+0.0011
NOK   Coroana norvegiană0.4802-0.0031
PLN   Zlotul polonez1.0906-0.0037
SEK   Coroana suedeză0.4844-0.0015
TRY   Lira turcească0.47960
XDR   DST5.9293+0.0026
RUB   Rubla rusească0.0561-0.0006
BGN   Leva bulgarească2.5191+0.0002
ZAR   Randul sud-african0.2906-0.0016
BRL   Realul brazilian0.8015-0.0159
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6444+0.0007
INR   Rupia indiană0.05580
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3665-0.0007
MXN   Peso-ul mexican0.2084-0.0014
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.9284-0.0189
RSD   Dinarul sârbesc0.04190
UAH   Hryvna ucraineană0.1528+0.0002
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1341+0.0010
HRK   Kuna croată0.6583+0.0002
THB   Bahtul thailandez0.1291-0.0002

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.