CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 30.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Pentru a reuşi în viaţă, ai nevoie de două lucruri: de ignoranţă şi de încredere.”

Mark Twain

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 12 mai 2021

Simbol Denumire 12.05.2021
EUR   Euro4.9263-0.0002
USD   Dolarul SUA4.0599+0.0108
XAU   Gramul de aur239.3755+0.0283
AUD   Dolarul australian3.1684-0.0093
CAD   Dolarul canadian3.3591+0.0129
CHF   Francul elveţian4.4905+0.0023
CZK   Coroana cehă0.1928+0.0003
DKK   Coroana daneză0.6625-0.0001
EGP   Lira egipteană0.2589+0.0007
GBP   Lira sterlină5.7396+0.0158
100HUF   100 Forinți maghiari1.3768+0.0030
100JPY   100 Yeni japonezi3.7330+0.0132
MDL   Leul moldovenesc0.2277-0.0013
NOK   Coroana norvegiană0.49140
PLN   Zlotul polonez1.0847+0.0030
SEK   Coroana suedeză0.4871+0.0002
TRY   Lira turcească0.4888+0.0020
XDR   DST5.8489+0.0091
RUB   Rubla rusească0.0547-0.0001
BGN   Leva bulgarească2.5188-0.0001
ZAR   Randul sud-african0.2899+0.0001
BRL   Realul brazilian0.7774+0.0023
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6303-0.0002
INR   Rupia indiană0.0553+0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3606-0.0014
MXN   Peso-ul mexican0.2031-0.0006
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.9357-0.0141
RSD   Dinarul sârbesc0.04190
UAH   Hryvna ucraineană0.1468+0.0005
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1053+0.0030
HRK   Kuna croată0.6546+0.0008
THB   Bahtul thailandez0.1301-0.0001

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.