CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 19.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Procrastinarea este frica de succes. Oamenii procrastinează pentru că se tem de succes. Deoarece este greu sa ai succes, iar succesul poartă o responsabilitate, este mult mai ușor să amâni și să trăiești pe filosofia "într-o zi voi face".”

Denis Waitley

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 12 martie 2021

Simbol Denumire 12.03.2021
EUR   Euro4.88540
USD   Dolarul SUA4.0985+0.0153
XAU   Gramul de aur224.5155-3.2796
AUD   Dolarul australian3.1772+0.0025
CAD   Dolarul canadian3.2660+0.0204
CHF   Francul elveţian4.4038-0.0104
CZK   Coroana cehă0.1864+0.0001
DKK   Coroana daneză0.6570+0.0001
EGP   Lira egipteană0.2611+0.0015
GBP   Lira sterlină5.7102+0.0090
100HUF   100 Forinți maghiari1.3346+0.0001
100JPY   100 Yeni japonezi3.7589-0.0065
MDL   Leul moldovenesc0.2304-0.0025
NOK   Coroana norvegiană0.4840-0.0019
PLN   Zlotul polonez1.0651-0.0012
SEK   Coroana suedeză0.4813-0.0019
TRY   Lira turcească0.5400-0.0088
XDR   DST5.8556+0.0093
RUB   Rubla rusească0.0557+0.0003
BGN   Leva bulgarească2.49780
ZAR   Randul sud-african0.2738+0.0005
BRL   Realul brazilian0.7403+0.0204
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6298+0.0003
INR   Rupia indiană0.0564+0.0002
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3609+0.0003
MXN   Peso-ul mexican0.1969+0.0002
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.9406-0.0117
RSD   Dinarul sârbesc0.04160
UAH   Hryvna ucraineană0.1479+0.0008
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1158+0.0042
HRK   Kuna croată0.64380
THB   Bahtul thailandez0.1332-0.0005

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 19.10.2026 | HR/Cariere

    Aproape 55% dintre angajatii romani se simt obositi sau suprasolicitati saptamanal

    Aproape 55% dintre angajatii romani spun ca se simt obositi sau suprasolicitati din cauza muncii zilnic sau de cateva ori pe saptamana, potrivit unui sondaj realizat de Genesis Property pe un esantion de 1.026 de utilizatori de internet din Romania. Doar 12,5% isi descriu nivelul de energie profesionala ca fiind foarte bun, in timp ce peste 16% afirma ca se simt frecvent epuizati, in burnout sau aproape de burnout.

  • 19.10.2026 | Imobiliare

    Piata industriala si logistica a incetinit cu 30% in primele noua luni, dupa anul record 2025

    Piata industriala si logistica din Romania a incetinit in 2026, dupa un an record. In primele noua luni, tranzactiile de inchiriere raportate public au ajuns la aproximativ 450.000 de metri patrati, cu circa 30% mai putin decat in aceeasi perioada a anului trecut, potrivit datelor Colliers.

  • 19.10.2026 | Finante-Banci

    15.000 de clienti ING Bank Romania au deschis cont prin platforma de investitii ING Invest

    ING Bank Romania anunta ca 15.000 de clienti si-au deschis un cont prin ING Invest, la mai putin de o luna de la activarea platformei. Disponibila in aplicatia mobila ING Home'Bank, aceasta permite cumpararea si vanzarea de actiuni si ETF-uri listate la Bursa de Valori Bucuresti si pe principalele piete europene.

  • 14.10.2026 | Economie

    Activele fondurilor de pensii private au urcat la 246,2 miliarde de lei, in crestere de 39%

    Sistemul pensiilor private din Romania si-a continuat cresterea in primul semestru al anului 2026, activele totale administrate ajungand la 246,2 miliarde de lei la finalul lunii iunie, cu 39% mai mult decat in aceeasi perioada a anului precedent. Raportate la Produsul Intern Brut, acestea reprezentau 12,35% din PIB, confirmand consolidarea rolului sectorului in arhitectura financiara a tarii.