CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 12 martie 2021

Simbol Denumire 12.03.2021
EUR   Euro4.88540
USD   Dolarul SUA4.0985+0.0153
XAU   Gramul de aur224.5155-3.2796
AUD   Dolarul australian3.1772+0.0025
CAD   Dolarul canadian3.2660+0.0204
CHF   Francul elveţian4.4038-0.0104
CZK   Coroana cehă0.1864+0.0001
DKK   Coroana daneză0.6570+0.0001
EGP   Lira egipteană0.2611+0.0015
GBP   Lira sterlină5.7102+0.0090
100HUF   100 Forinți maghiari1.3346+0.0001
100JPY   100 Yeni japonezi3.7589-0.0065
MDL   Leul moldovenesc0.2304-0.0025
NOK   Coroana norvegiană0.4840-0.0019
PLN   Zlotul polonez1.0651-0.0012
SEK   Coroana suedeză0.4813-0.0019
TRY   Lira turcească0.5400-0.0088
XDR   DST5.8556+0.0093
RUB   Rubla rusească0.0557+0.0003
BGN   Leva bulgarească2.49780
ZAR   Randul sud-african0.2738+0.0005
BRL   Realul brazilian0.7403+0.0204
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6298+0.0003
INR   Rupia indiană0.0564+0.0002
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3609+0.0003
MXN   Peso-ul mexican0.1969+0.0002
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.9406-0.0117
RSD   Dinarul sârbesc0.04160
UAH   Hryvna ucraineană0.1479+0.0008
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1158+0.0042
HRK   Kuna croată0.64380
THB   Bahtul thailandez0.1332-0.0005

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.