CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 27.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 12 martie 2021

Simbol Denumire 12.03.2021
EUR   Euro4.88540
USD   Dolarul SUA4.0985+0.0153
XAU   Gramul de aur224.5155-3.2796
AUD   Dolarul australian3.1772+0.0025
CAD   Dolarul canadian3.2660+0.0204
CHF   Francul elveţian4.4038-0.0104
CZK   Coroana cehă0.1864+0.0001
DKK   Coroana daneză0.6570+0.0001
EGP   Lira egipteană0.2611+0.0015
GBP   Lira sterlină5.7102+0.0090
100HUF   100 Forinți maghiari1.3346+0.0001
100JPY   100 Yeni japonezi3.7589-0.0065
MDL   Leul moldovenesc0.2304-0.0025
NOK   Coroana norvegiană0.4840-0.0019
PLN   Zlotul polonez1.0651-0.0012
SEK   Coroana suedeză0.4813-0.0019
TRY   Lira turcească0.5400-0.0088
XDR   DST5.8556+0.0093
RUB   Rubla rusească0.0557+0.0003
BGN   Leva bulgarească2.49780
ZAR   Randul sud-african0.2738+0.0005
BRL   Realul brazilian0.7403+0.0204
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6298+0.0003
INR   Rupia indiană0.0564+0.0002
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3609+0.0003
MXN   Peso-ul mexican0.1969+0.0002
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.9406-0.0117
RSD   Dinarul sârbesc0.04160
UAH   Hryvna ucraineană0.1479+0.0008
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1158+0.0042
HRK   Kuna croată0.64380
THB   Bahtul thailandez0.1332-0.0005

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.

  • 27.10.2026 | Economie

    Sapte din zece companii din Romania nu sunt pregatite pentru controalele fiscale digitale

    Aproximativ 71% dintre companiile din Romania nu au realizat niciun exercitiu de pregatire pentru o inspectie fiscala bazata pe datele transmise prin sistemul SAF-T, potrivit sondajului "Preturi de transfer, TVA si inspectii fiscale digitale”, realizat de EY Romania in octombrie 2026 in randul reprezentantilor mediului de afaceri.

  • 19.10.2026 | HR/Cariere

    Aproape 55% dintre angajatii romani se simt obositi sau suprasolicitati saptamanal

    Aproape 55% dintre angajatii romani spun ca se simt obositi sau suprasolicitati din cauza muncii zilnic sau de cateva ori pe saptamana, potrivit unui sondaj realizat de Genesis Property pe un esantion de 1.026 de utilizatori de internet din Romania. Doar 12,5% isi descriu nivelul de energie profesionala ca fiind foarte bun, in timp ce peste 16% afirma ca se simt frecvent epuizati, in burnout sau aproape de burnout.