CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 22 februarie 2021

Simbol Denumire 22.02.2021
EUR   Euro4.8746-0.0001
USD   Dolarul SUA4.0188+0.0037
XAU   Gramul de aur232.0818+3.3711
AUD   Dolarul australian3.1656+0.0192
CAD   Dolarul canadian3.1819+0.0071
CHF   Francul elveţian4.4703-0.0227
CZK   Coroana cehă0.1879-0.0005
DKK   Coroana daneză0.6554-0.0001
EGP   Lira egipteană0.2565+0.0001
GBP   Lira sterlină5.6364+0.0171
100HUF   100 Forinți maghiari1.3581-0.0013
100JPY   100 Yeni japonezi3.8040-0.0069
MDL   Leul moldovenesc0.2288-0.0025
NOK   Coroana norvegiană0.4727-0.0038
PLN   Zlotul polonez1.0849-0.0009
SEK   Coroana suedeză0.4858+0.0004
TRY   Lira turcească0.5747-0.0023
XDR   DST5.7958+0.0025
RUB   Rubla rusească0.0538-0.0005
BGN   Leva bulgarească2.4923-0.0001
ZAR   Randul sud-african0.2707-0.0038
BRL   Realul brazilian0.7466+0.0068
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6218-0.0002
INR   Rupia indiană0.05540
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3614-0.0023
MXN   Peso-ul mexican0.1947-0.0030
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.9364+0.0203
RSD   Dinarul sârbesc0.04150
UAH   Hryvna ucraineană0.1442-0.0001
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.0941+0.0010
HRK   Kuna croată0.6438+0.0005
THB   Bahtul thailandez0.1338-0.0001

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.