CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 14 decembrie 2020

Simbol Denumire 14.12.2020
EUR   Euro4.8730+0.0037
USD   Dolarul SUA4.0112-0.0044
XAU   Gramul de aur235.0708-1.8019
AUD   Dolarul australian3.0326+0.0071
CAD   Dolarul canadian3.1446-0.0008
CHF   Francul elveţian4.5240+0.0064
CZK   Coroana cehă0.1852+0.0002
DKK   Coroana daneză0.6548+0.0006
EGP   Lira egipteană0.2555-0.0001
GBP   Lira sterlină5.3833+0.0770
100HUF   100 Forinți maghiari1.3787+0.0051
100JPY   100 Yeni japonezi3.8670+0.0078
MDL   Leul moldovenesc0.2326-0.0002
NOK   Coroana norvegiană0.4596+0.0044
PLN   Zlotul polonez1.0989+0.0012
SEK   Coroana suedeză0.4763+0.0019
TRY   Lira turcească0.5112+0.0060
XDR   DST5.7677+0.0059
RUB   Rubla rusească0.05490
BGN   Leva bulgarească2.4916+0.0020
ZAR   Randul sud-african0.2674+0.0016
BRL   Realul brazilian0.7918-0.0072
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6131-0.0005
INR   Rupia indiană0.05450
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3674-0.0003
MXN   Peso-ul mexican0.1998+0.0003
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.8500+0.0047
RSD   Dinarul sârbesc0.04140
UAH   Hryvna ucraineană0.1440+0.0005
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.0920-0.0012
HRK   Kuna croată0.6473+0.0014
THB   Bahtul thailandez0.1333-0.0002

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.