CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 16 noiembrie 2020

Simbol Denumire 16.11.2020
EUR   Euro4.8715+0.0025
USD   Dolarul SUA4.1132-0.0052
XAU   Gramul de aur250.1916+1.2210
AUD   Dolarul australian2.9965+0.0059
CAD   Dolarul canadian3.1353-0.0042
CHF   Francul elveţian4.5106+0.0075
CZK   Coroana cehă0.1846+0.0009
DKK   Coroana daneză0.6542+0.0004
EGP   Lira egipteană0.2631-0.0002
GBP   Lira sterlină5.4221-0.0066
100HUF   100 Forinți maghiari1.3601-0.0084
100JPY   100 Yeni japonezi3.9302+0.0096
MDL   Leul moldovenesc0.2407+0.0001
NOK   Coroana norvegiană0.4511+0.0011
PLN   Zlotul polonez1.0887+0.0047
SEK   Coroana suedeză0.4744-0.0007
TRY   Lira turcească0.5321-0.0073
XDR   DST5.8493+0.0002
RUB   Rubla rusească0.0535+0.0003
BGN   Leva bulgarească2.4908+0.0013
ZAR   Randul sud-african0.2667+0.0026
BRL   Realul brazilian0.7536-0.0010
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6248+0.0016
INR   Rupia indiană0.05520
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.37110
MXN   Peso-ul mexican0.2031+0.0023
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.8243+0.0090
RSD   Dinarul sârbesc0.04140
UAH   Hryvna ucraineană0.1463-0.0002
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1198-0.0014
HRK   Kuna croată0.6437+0.0007
THB   Bahtul thailandez0.1359-0.0006

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.