CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 29.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 8 octombrie 2020

Simbol Denumire 08.10.2020
EUR   Euro4.8741+0.0012
USD   Dolarul SUA4.1468+0.0030
XAU   Gramul de aur252.1861+0.4428
AUD   Dolarul australian2.9686+0.0154
CAD   Dolarul canadian3.1325+0.0179
CHF   Francul elveţian4.5174+0.0011
CZK   Coroana cehă0.1797-0.0008
DKK   Coroana daneză0.6549+0.0001
EGP   Lira egipteană0.2640+0.0004
GBP   Lira sterlină5.3588+0.0181
100HUF   100 Forinți maghiari1.3625+0.0079
100JPY   100 Yeni japonezi3.9123+0.0060
MDL   Leul moldovenesc0.2451+0.0002
NOK   Coroana norvegiană0.4467+0.0022
PLN   Zlotul polonez1.0861+0.0009
SEK   Coroana suedeză0.4665+0.0027
TRY   Lira turcească0.5233-0.0050
XDR   DST5.8479+0.0050
RUB   Rubla rusească0.0532+0.0003
BGN   Leva bulgarească2.4921+0.0007
ZAR   Randul sud-african0.2493+0.0002
BRL   Realul brazilian0.7388-0.0019
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6106+0.0004
INR   Rupia indiană0.0566+0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3599+0.0022
MXN   Peso-ul mexican0.1934+0.0011
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7317+0.0023
RSD   Dinarul sârbesc0.04150
UAH   Hryvna ucraineană0.1466+0.0003
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1289+0.0008
HRK   Kuna croată0.6441+0.0003
THB   Bahtul thailandez0.1330+0.0004

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.