CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 23 iulie 2020

Simbol Denumire 23.07.2020
EUR   Euro4.8353-0.0048
USD   Dolarul SUA4.1734-0.0208
XAU   Gramul de aur252.5882+2.3270
AUD   Dolarul australian2.9771-0.0183
CAD   Dolarul canadian3.1188+0.0027
CHF   Francul elveţian4.4994+0.0085
CZK   Coroana cehă0.1838+0.0005
DKK   Coroana daneză0.6496-0.0006
EGP   Lira egipteană0.2610-0.0013
GBP   Lira sterlină5.3100-0.0041
100HUF   100 Forinți maghiari1.3941+0.0116
100JPY   100 Yeni japonezi3.8939-0.0258
MDL   Leul moldovenesc0.2463-0.0027
NOK   Coroana norvegiană0.4566-0.0016
PLN   Zlotul polonez1.0962+0.0044
SEK   Coroana suedeză0.4715-0.0003
TRY   Lira turcească0.6093-0.0048
XDR   DST5.8273-0.0204
RUB   Rubla rusească0.0587-0.0005
BGN   Leva bulgarească2.4722-0.0025
ZAR   Randul sud-african0.2519-0.0030
BRL   Realul brazilian0.8152+0.0041
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5962-0.0029
INR   Rupia indiană0.0558-0.0004
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3481-0.0025
MXN   Peso-ul mexican0.1867-0.0008
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7828-0.0076
RSD   Dinarul sârbesc0.04110
UAH   Hryvna ucraineană0.1498-0.0012
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1362-0.0056
HRK   Kuna croată0.6427-0.0008
THB   Bahtul thailandez0.1316-0.0010

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.