CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 15 iulie 2020

Simbol Denumire 15.07.2020
EUR   Euro4.8433+0.0003
USD   Dolarul SUA4.2377-0.0238
XAU   Gramul de aur246.3827-0.3094
AUD   Dolarul australian2.9665+0.0049
CAD   Dolarul canadian3.1202-0.0074
CHF   Francul elveţian4.5111-0.0259
CZK   Coroana cehă0.1817+0.0003
DKK   Coroana daneză0.6504-0.0002
EGP   Lira egipteană0.2651-0.0022
GBP   Lira sterlină5.3434+0.0073
100HUF   100 Forinți maghiari1.3686+0.0055
100JPY   100 Yeni japonezi3.9628-0.0080
MDL   Leul moldovenesc0.2492-0.0003
NOK   Coroana norvegiană0.4539+0.0024
PLN   Zlotul polonez1.0828+0.0034
SEK   Coroana suedeză0.4674+0.0019
TRY   Lira turcească0.6192-0.0015
XDR   DST5.8891-0.0153
RUB   Rubla rusească0.0598-0.0001
BGN   Leva bulgarească2.4763+0.0001
ZAR   Randul sud-african0.2550+0.0015
BRL   Realul brazilian0.7894+0.0007
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6063-0.0011
INR   Rupia indiană0.0563-0.0002
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3527-0.0007
MXN   Peso-ul mexican0.1898+0.0018
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7770-0.0043
RSD   Dinarul sârbesc0.04120
UAH   Hryvna ucraineană0.1562-0.0009
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1537-0.0065
HRK   Kuna croată0.6429-0.0002
THB   Bahtul thailandez0.1344-0.0006

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.