CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 29.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“ Lucruri pot veni la cei care așteaptă, dar numai cele lăsate de cei care se agită.”

Abraham Lincoln

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 1 aprilie 2020

Simbol Denumire 01.04.2020
EUR   Euro4.8246-0.0008
USD   Dolarul SUA4.4133+0.0150
XAU   Gramul de aur226.3166-1.0103
AUD   Dolarul australian2.6776-0.0197
CAD   Dolarul canadian3.0976+0.0075
CHF   Francul elveţian4.5646+0.0039
CZK   Coroana cehă0.1764-0.0002
DKK   Coroana daneză0.6462+0.0001
EGP   Lira egipteană0.2802+0.0009
GBP   Lira sterlină5.4549+0.0319
100HUF   100 Forinți maghiari1.3206-0.0256
100JPY   100 Yeni japonezi4.1005+0.0452
MDL   Leul moldovenesc0.2417+0.0018
NOK   Coroana norvegiană0.4242+0.0051
PLN   Zlotul polonez1.0549-0.0065
SEK   Coroana suedeză0.4407+0.0049
TRY   Lira turcească0.6632-0.0060
XDR   DST6.0259+0.0186
RUB   Rubla rusească0.0559-0.0003
BGN   Leva bulgarească2.4668-0.0004
ZAR   Randul sud-african0.2450-0.0008
BRL   Realul brazilian0.8478+0.0010
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6218+0.0021
INR   Rupia indiană0.0586+0.0003
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3585-0.0008
MXN   Peso-ul mexican0.1834-0.0004
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.6058-0.0169
RSD   Dinarul sârbesc0.04110
UAH   Hryvna ucraineană0.1592+0.0003
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.2015+0.0040
HRK   Kuna croată0.6324-0.0011
THB   Bahtul thailandez0.1339-0.0002

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.