CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 6 martie 2020

Simbol Denumire 06.03.2020
EUR   Euro4.8110+0.0024
USD   Dolarul SUA4.2534-0.0538
XAU   Gramul de aur230.2997+2.4996
AUD   Dolarul australian2.8254-0.0278
CAD   Dolarul canadian3.1719-0.0399
CHF   Francul elveţian4.5385+0.0215
CZK   Coroana cehă0.1889-0.0010
DKK   Coroana daneză0.6441+0.0006
EGP   Lira egipteană0.2720-0.0036
GBP   Lira sterlină5.5299-0.0340
100HUF   100 Forinți maghiari1.4263-0.0050
100JPY   100 Yeni japonezi4.0401+0.0128
MDL   Leul moldovenesc0.2469-0.0003
NOK   Coroana norvegiană0.4595-0.0050
PLN   Zlotul polonez1.1174-0.0003
SEK   Coroana suedeză0.4533-0.0013
TRY   Lira turcească0.6980-0.0090
XDR   DST5.9187-0.0391
RUB   Rubla rusească0.0626-0.0023
BGN   Leva bulgarească2.4598+0.0012
ZAR   Randul sud-african0.2710-0.0098
BRL   Realul brazilian0.9234-0.0160
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6141-0.0069
INR   Rupia indiană0.0577-0.0011
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3570-0.0068
MXN   Peso-ul mexican0.2117-0.0078
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7032-0.0204
RSD   Dinarul sârbesc0.04090
UAH   Hryvna ucraineană0.1702-0.0039
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1580-0.0146
HRK   Kuna croată0.6413-0.0011
THB   Bahtul thailandez0.1353-0.0013

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.