CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 14.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu este final, eșecul nu este fatal: curajul de a continua este ceea ce contează.”

Winston Churchill

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 28 februarie 2020

Simbol Denumire 28.02.2020
EUR   Euro4.8127+0.0059
USD   Dolarul SUA4.3601-0.0325
XAU   Gramul de aur228.5606-4.0223
AUD   Dolarul australian2.8419-0.0470
CAD   Dolarul canadian3.2425-0.0524
CHF   Francul elveţian4.5243+0.0020
CZK   Coroana cehă0.1890-0.0012
DKK   Coroana daneză0.6440+0.0007
EGP   Lira egipteană0.2789-0.0027
GBP   Lira sterlină5.6207-0.0337
100HUF   100 Forinți maghiari1.4164-0.0022
100JPY   100 Yeni japonezi4.0113+0.0219
MDL   Leul moldovenesc0.2475+0.0002
NOK   Coroana norvegiană0.4625-0.0054
PLN   Zlotul polonez1.1099-0.0056
SEK   Coroana suedeză0.4509-0.0041
TRY   Lira turcească0.7002-0.0135
XDR   DST5.9960-0.0200
RUB   Rubla rusească0.0649-0.0020
BGN   Leva bulgarească2.4607+0.0030
ZAR   Randul sud-african0.2796-0.0063
BRL   Realul brazilian0.9719-0.0151
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6238-0.0030
INR   Rupia indiană0.0605-0.0008
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3605-0.0019
MXN   Peso-ul mexican0.2206-0.0059
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7221-0.0555
RSD   Dinarul sârbesc0.04090
UAH   Hryvna ucraineană0.1773-0.0017
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1871-0.0088
HRK   Kuna croată0.6448+0.0005
THB   Bahtul thailandez0.1382-0.0006

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 14.10.2026 | Economie

    Activele fondurilor de pensii private au urcat la 246,2 miliarde de lei, in crestere de 39%

    Sistemul pensiilor private din Romania si-a continuat cresterea in primul semestru al anului 2026, activele totale administrate ajungand la 246,2 miliarde de lei la finalul lunii iunie, cu 39% mai mult decat in aceeasi perioada a anului precedent. Raportate la Produsul Intern Brut, acestea reprezentau 12,35% din PIB, confirmand consolidarea rolului sectorului in arhitectura financiara a tarii.

  • 14.10.2026 | HR/Cariere

    Simona Urse se alatura Colliers ca Associate Director in echipa de Office Leasing

    Compania de consultanta imobiliara Colliers isi extinde echipa de Office Leasing prin numirea Simonei Urse in rolul de Associate Director Tenant Services. Cu 20 de ani de experienta in domeniul imobiliar, dintre care 14 pe segmentul de birouri, aceasta va lucra cu companiile care isi reevalueaza nevoile de spatiu.

  • 14.10.2026 | Imobiliare

    Piata locala de M&A a urcat la 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni, pe fondul unor tranzactii mari

    Piata romaneasca de fuziuni si achizitii a atins o valoare estimata de 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni ale anului 2026, cu 33% peste nivelul de 5,4 miliarde din perioada similara a anului trecut, potrivit datelor EY. Numarul tranzactiilor a scazut insa marginal, cu 1%, pana la 212, iar valoarea tranzactiilor cu pret comunicat a urcat cu 39%, la 4,1 miliarde de dolari.

  • 14.10.2026 | Finante-Banci

    ING Bank Romania relanseaza aplicatia mobila pentru antreprenori ING Business PRO

    ING Bank Romania a relansat ING Business PRO, o versiune actualizata a aplicatiei mobile pentru antreprenori, care permite gestionarea de pe telefon a operatiunilor financiare ale companiei - de la plati recurente, notificari pentru incasari si plati si schimb valutar, pana la deschiderea de conturi de economii sau depozite si vizualizarea cardurilor firmei intr-un singur loc.