CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 27 ianuarie 2020

Simbol Denumire 27.01.2020
EUR   Euro4.7798+0.0008
USD   Dolarul SUA4.3348+0.0247
XAU   Gramul de aur220.9342+5.5491
AUD   Dolarul australian2.9361-0.0245
CAD   Dolarul canadian3.2877+0.0139
CHF   Francul elveţian4.4707+0.0220
CZK   Coroana cehă0.1893-0.0006
DKK   Coroana daneză0.6396+0.0001
EGP   Lira egipteană0.2741+0.0011
GBP   Lira sterlină5.6747+0.0161
100HUF   100 Forinți maghiari1.41870
100JPY   100 Yeni japonezi3.9810+0.0473
MDL   Leul moldovenesc0.2443+0.0001
NOK   Coroana norvegiană0.4766-0.0033
PLN   Zlotul polonez1.1199-0.0056
SEK   Coroana suedeză0.4519-0.0018
TRY   Lira turcească0.7300+0.0012
XDR   DST5.9708+0.0250
RUB   Rubla rusească0.0693-0.0003
BGN   Leva bulgarească2.4438+0.0003
ZAR   Randul sud-african0.2980-0.0021
BRL   Realul brazilian1.0360+0.0056
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6249+0.0032
INR   Rupia indiană0.0606+0.0002
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3681-0.0013
MXN   Peso-ul mexican0.2289-0.0012
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.8455+0.0033
RSD   Dinarul sârbesc0.04070
UAH   Hryvna ucraineană0.1761+0.0005
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1801+0.0066
HRK   Kuna croată0.6423+0.0003
THB   Bahtul thailandez0.1411-0.0002

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.