CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 3 ianuarie 2020

Simbol Denumire 03.01.2020
EUR   Euro4.7789-0.0004
USD   Dolarul SUA4.2922+0.0314
XAU   Gramul de aur213.7734+5.1749
AUD   Dolarul australian2.9778-0.0096
CAD   Dolarul canadian3.3050+0.0348
CHF   Francul elveţian4.4084+0.0051
CZK   Coroana cehă0.1886+0.0005
DKK   Coroana daneză0.6395-0.0002
EGP   Lira egipteană0.2676+0.0016
GBP   Lira sterlină5.6130+0.0042
100HUF   100 Forinți maghiari1.4501+0.0042
100JPY   100 Yeni japonezi3.9730+0.0486
MDL   Leul moldovenesc0.2487+0.0006
NOK   Coroana norvegiană0.4852+0.0004
PLN   Zlotul polonez1.1227+0.0014
SEK   Coroana suedeză0.4543-0.0031
TRY   Lira turcească0.7183+0.0017
XDR   DST5.9298+0.0276
RUB   Rubla rusească0.0692+0.0007
BGN   Leva bulgarească2.4434-0.0002
ZAR   Randul sud-african0.2992-0.0045
BRL   Realul brazilian1.0663+0.0063
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6156+0.0034
INR   Rupia indiană0.0598+0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3677-0.0014
MXN   Peso-ul mexican0.2260+0.0009
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.8544-0.0138
RSD   Dinarul sârbesc0.04070
UAH   Hryvna ucraineană0.1814+0.0032
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1686+0.0086
HRK   Kuna croată0.64210
THB   Bahtul thailandez0.1423-0.0009

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.