CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 29.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 4 decembrie 2019

Simbol Denumire 04.12.2019
EUR   Euro4.7744-0.0018
USD   Dolarul SUA4.3117-0.0026
XAU   Gramul de aur204.8011+0.8057
AUD   Dolarul australian2.9442-0.0078
CAD   Dolarul canadian3.2462+0.0032
CHF   Francul elveţian4.3620+0.0036
CZK   Coroana cehă0.1871+0.0001
DKK   Coroana daneză0.6390-0.0002
EGP   Lira egipteană0.2676-0.0001
GBP   Lira sterlină5.6236+0.0266
100HUF   100 Forinți maghiari1.4416+0.0034
100JPY   100 Yeni japonezi3.9673+0.0036
MDL   Leul moldovenesc0.2463-0.0015
NOK   Coroana norvegiană0.4687-0.0015
PLN   Zlotul polonez1.1159+0.0029
SEK   Coroana suedeză0.4520-0.0005
TRY   Lira turcească0.7507-0.0010
XDR   DST5.9355+0.0007
RUB   Rubla rusească0.0674+0.0002
BGN   Leva bulgarească2.4411-0.0010
ZAR   Randul sud-african0.2959+0.0019
BRL   Realul brazilian1.0253+0.0038
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6114+0.0002
INR   Rupia indiană0.0602+0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3617-0.0007
MXN   Peso-ul mexican0.2207+0.0003
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.8057-0.0066
RSD   Dinarul sârbesc0.04060
UAH   Hryvna ucraineană0.1803+0.0001
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1738-0.0008
HRK   Kuna croată0.6418-0.0004
THB   Bahtul thailandez0.1423-0.0002

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.