CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 29.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 21 noiembrie 2019

Simbol Denumire 21.11.2019
EUR   Euro4.7808+0.0032
USD   Dolarul SUA4.3144-0.0028
XAU   Gramul de aur203.6385-1.1386
AUD   Dolarul australian2.9372-0.0035
CAD   Dolarul canadian3.2435-0.0001
CHF   Francul elveţian4.3531-0.0015
CZK   Coroana cehă0.1874+0.0003
DKK   Coroana daneză0.6397+0.0004
EGP   Lira egipteană0.2672-0.0006
GBP   Lira sterlină5.5850+0.0118
100HUF   100 Forinți maghiari1.4317-0.0020
100JPY   100 Yeni japonezi3.9721-0.0091
MDL   Leul moldovenesc0.2478+0.0014
NOK   Coroana norvegiană0.4733+0.0032
PLN   Zlotul polonez1.1125+0.0001
SEK   Coroana suedeză0.4488+0.0036
TRY   Lira turcească0.7572-0.0008
XDR   DST5.9389-0.0005
RUB   Rubla rusească0.0677+0.0002
BGN   Leva bulgarească2.4444+0.0016
ZAR   Randul sud-african0.2933+0.0018
BRL   Realul brazilian1.0281-0.0014
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6136-0.0001
INR   Rupia indiană0.06010
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3673-0.0017
MXN   Peso-ul mexican0.2222-0.0002
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7749+0.0031
RSD   Dinarul sârbesc0.04070
UAH   Hryvna ucraineană0.17840
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1747-0.0007
HRK   Kuna croată0.6427+0.0006
THB   Bahtul thailandez0.1429-0.0001

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.