CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 29.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 18 noiembrie 2019

Simbol Denumire 18.11.2019
EUR   Euro4.7729+0.0062
USD   Dolarul SUA4.3159-0.0065
XAU   Gramul de aur202.3260-1.3012
AUD   Dolarul australian2.9383+0.0070
CAD   Dolarul canadian3.2645+0.0024
CHF   Francul elveţian4.3586-0.0099
CZK   Coroana cehă0.18640
DKK   Coroana daneză0.6387+0.0008
EGP   Lira egipteană0.2675-0.0005
GBP   Lira sterlină5.5938+0.0291
100HUF   100 Forinți maghiari1.4235-0.0004
100JPY   100 Yeni japonezi3.9575-0.0199
MDL   Leul moldovenesc0.2457-0.0010
NOK   Coroana norvegiană0.4744+0.0015
PLN   Zlotul polonez1.1133-0.0004
SEK   Coroana suedeză0.4479+0.0011
TRY   Lira turcească0.7513-0.0002
XDR   DST5.9375-0.0024
RUB   Rubla rusească0.0676-0.0001
BGN   Leva bulgarească2.4404+0.0032
ZAR   Randul sud-african0.2922-0.0003
BRL   Realul brazilian1.0285-0.0017
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6152-0.0012
INR   Rupia indiană0.0601-0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3704-0.0003
MXN   Peso-ul mexican0.2243-0.0001
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7628+0.0061
RSD   Dinarul sârbesc0.04060
UAH   Hryvna ucraineană0.1786+0.0001
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1750-0.0017
HRK   Kuna croată0.6414+0.0009
THB   Bahtul thailandez0.1427-0.0002

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.