CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 30.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Pentru a reuşi în viaţă, ai nevoie de două lucruri: de ignoranţă şi de încredere.”

Mark Twain

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 4 noiembrie 2019

Simbol Denumire 04.11.2019
EUR   Euro4.7550+0.0005
USD   Dolarul SUA4.2600-0.0070
XAU   Gramul de aur206.8812-0.3115
AUD   Dolarul australian2.9435+0.0009
CAD   Dolarul canadian3.2383-0.0028
CHF   Francul elveţian4.3104-0.0113
CZK   Coroana cehă0.18630
DKK   Coroana daneză0.63640
EGP   Lira egipteană0.2638-0.0006
GBP   Lira sterlină5.5022-0.0231
100HUF   100 Forinți maghiari1.4492-0.0002
100JPY   100 Yeni japonezi3.9281-0.0207
MDL   Leul moldovenesc0.2434+0.0002
NOK   Coroana norvegiană0.4685+0.0021
PLN   Zlotul polonez1.1169+0.0003
SEK   Coroana suedeză0.4453+0.0021
TRY   Lira turcească0.7479+0.0024
XDR   DST5.8771-0.0087
RUB   Rubla rusească0.0673+0.0007
BGN   Leva bulgarească2.4312+0.0003
ZAR   Randul sud-african0.2875+0.0048
BRL   Realul brazilian1.0678+0.0057
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6059-0.0003
INR   Rupia indiană0.06020
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3670+0.0013
MXN   Peso-ul mexican0.2235+0.0015
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7421+0.0014
RSD   Dinarul sârbesc0.04050
UAH   Hryvna ucraineană0.1716-0.0004
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1599-0.0019
HRK   Kuna croată0.6382+0.0005
THB   Bahtul thailandez0.1410-0.0005

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.