CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 9 septembrie 2019

Simbol Denumire 09.09.2019
EUR   Euro4.7320-0.0012
USD   Dolarul SUA4.2862-0.0046
XAU   Gramul de aur207.9968+0.4449
AUD   Dolarul australian2.9443+0.0104
CAD   Dolarul canadian3.2570+0.0094
CHF   Francul elveţian4.3296-0.0042
CZK   Coroana cehă0.1829-0.0003
DKK   Coroana daneză0.6342-0.0002
EGP   Lira egipteană0.2602-0.0002
GBP   Lira sterlină5.2931+0.0152
100HUF   100 Forinți maghiari1.4342+0.0007
100JPY   100 Yeni japonezi4.0041-0.0061
MDL   Leul moldovenesc0.2395+0.0005
NOK   Coroana norvegiană0.4796+0.0034
PLN   Zlotul polonez1.0911-0.0004
SEK   Coroana suedeză0.4445+0.0008
TRY   Lira turcească0.7468-0.0049
XDR   DST5.8700-0.0038
RUB   Rubla rusească0.0654+0.0004
BGN   Leva bulgarească2.4194-0.0006
ZAR   Randul sud-african0.2908+0.0007
BRL   Realul brazilian1.0550+0.0104
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6014-0.0012
INR   Rupia indiană0.0598-0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3593-0.0004
MXN   Peso-ul mexican0.2193+0.0011
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7602+0.0087
RSD   Dinarul sârbesc0.0403+0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.1712-0.0002
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1669-0.0013
HRK   Kuna croată0.6396+0.0004
THB   Bahtul thailandez0.13990

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.