CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 14.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu este final, eșecul nu este fatal: curajul de a continua este ceea ce contează.”

Winston Churchill

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 31 mai 2019

Simbol Denumire 31.05.2019
EUR   Euro4.7487-0.0095
USD   Dolarul SUA4.2591-0.0118
XAU   Gramul de aur177.7471+2.4324
AUD   Dolarul australian2.9450-0.0155
CAD   Dolarul canadian3.1439-0.0216
CHF   Francul elveţian4.2412+0.0100
CZK   Coroana cehă0.1838-0.0003
DKK   Coroana daneză0.6359-0.0012
EGP   Lira egipteană0.2538-0.0007
GBP   Lira sterlină5.3582-0.0363
100HUF   100 Forinți maghiari1.4627-0.0010
100JPY   100 Yeni japonezi3.9166+0.0223
MDL   Leul moldovenesc0.2345-0.0008
NOK   Coroana norvegiană0.4847-0.0033
PLN   Zlotul polonez1.1076-0.0018
SEK   Coroana suedeză0.4456-0.0018
TRY   Lira turcească0.7253+0.0046
XDR   DST5.8717-0.0124
RUB   Rubla rusească0.0650-0.0008
BGN   Leva bulgarească2.4280-0.0049
ZAR   Randul sud-african0.2878-0.0047
BRL   Realul brazilian1.0697-0.0048
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6170-0.0014
INR   Rupia indiană0.0610-0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3576-0.0010
MXN   Peso-ul mexican0.2155-0.0079
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7756-0.0115
RSD   Dinarul sârbesc0.04030
UAH   Hryvna ucraineană0.1585-0.0013
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1596-0.0031
HRK   Kuna croată0.6399-0.0012
THB   Bahtul thailandez0.1347+0.0004

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 14.10.2026 | Economie

    Activele fondurilor de pensii private au urcat la 246,2 miliarde de lei, in crestere de 39%

    Sistemul pensiilor private din Romania si-a continuat cresterea in primul semestru al anului 2026, activele totale administrate ajungand la 246,2 miliarde de lei la finalul lunii iunie, cu 39% mai mult decat in aceeasi perioada a anului precedent. Raportate la Produsul Intern Brut, acestea reprezentau 12,35% din PIB, confirmand consolidarea rolului sectorului in arhitectura financiara a tarii.

  • 14.10.2026 | HR/Cariere

    Simona Urse se alatura Colliers ca Associate Director in echipa de Office Leasing

    Compania de consultanta imobiliara Colliers isi extinde echipa de Office Leasing prin numirea Simonei Urse in rolul de Associate Director Tenant Services. Cu 20 de ani de experienta in domeniul imobiliar, dintre care 14 pe segmentul de birouri, aceasta va lucra cu companiile care isi reevalueaza nevoile de spatiu.

  • 14.10.2026 | Imobiliare

    Piata locala de M&A a urcat la 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni, pe fondul unor tranzactii mari

    Piata romaneasca de fuziuni si achizitii a atins o valoare estimata de 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni ale anului 2026, cu 33% peste nivelul de 5,4 miliarde din perioada similara a anului trecut, potrivit datelor EY. Numarul tranzactiilor a scazut insa marginal, cu 1%, pana la 212, iar valoarea tranzactiilor cu pret comunicat a urcat cu 39%, la 4,1 miliarde de dolari.

  • 14.10.2026 | Finante-Banci

    ING Bank Romania relanseaza aplicatia mobila pentru antreprenori ING Business PRO

    ING Bank Romania a relansat ING Business PRO, o versiune actualizata a aplicatiei mobile pentru antreprenori, care permite gestionarea de pe telefon a operatiunilor financiare ale companiei - de la plati recurente, notificari pentru incasari si plati si schimb valutar, pana la deschiderea de conturi de economii sau depozite si vizualizarea cardurilor firmei intr-un singur loc.