CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 27.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Take up one idea. Make that one idea your life – think of it, dream of it, live on that idea. Let the brain, muscles, nerves, every part of your body, be full of that idea, and just leave every other idea alone. This is the way to success, that is way great spiritual giants are produced.”

Swami Vivekananda

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 28 decembrie 2018

Simbol Denumire 28.12.2018
EUR   Euro4.6581+0.0110
USD   Dolarul SUA4.0616-0.0128
XAU   Gramul de aur167.1090+0.4335
AUD   Dolarul australian2.8666-0.0055
CAD   Dolarul canadian2.9851-0.0093
CHF   Francul elveţian4.1380+0.0235
CZK   Coroana cehă0.1806+0.0009
DKK   Coroana daneză0.6238+0.0014
EGP   Lira egipteană0.2270-0.0001
GBP   Lira sterlină5.1522+0.0045
100HUF   100 Forinți maghiari1.4475+0.0019
100JPY   100 Yeni japonezi3.6821+0.0050
MDL   Leul moldovenesc0.2386+0.0013
NOK   Coroana norvegiană0.4667+0.0007
PLN   Zlotul polonez1.0835-0.0015
SEK   Coroana suedeză0.4541+0.0027
TRY   Lira turcească0.7715+0.0028
XDR   DST5.6501-0.0044
RUB   Rubla rusească0.0585-0.0003
BGN   Leva bulgarească2.3816+0.0056
ZAR   Randul sud-african0.2815+0.0011
BRL   Realul brazilian1.0484+0.0090
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5911-0.0024
INR   Rupia indiană0.0580+0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3638+0.0005
MXN   Peso-ul mexican0.2067+0.0023
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7241-0.0105
RSD   Dinarul sârbesc0.0394+0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.1467-0.0017
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1056-0.0037
HRK   Kuna croată0.6286+0.0016
THB   Bahtul thailandez0.1247-0.0005

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.

  • 27.10.2026 | Economie

    Sapte din zece companii din Romania nu sunt pregatite pentru controalele fiscale digitale

    Aproximativ 71% dintre companiile din Romania nu au realizat niciun exercitiu de pregatire pentru o inspectie fiscala bazata pe datele transmise prin sistemul SAF-T, potrivit sondajului "Preturi de transfer, TVA si inspectii fiscale digitale”, realizat de EY Romania in octombrie 2026 in randul reprezentantilor mediului de afaceri.

  • 19.10.2026 | HR/Cariere

    Aproape 55% dintre angajatii romani se simt obositi sau suprasolicitati saptamanal

    Aproape 55% dintre angajatii romani spun ca se simt obositi sau suprasolicitati din cauza muncii zilnic sau de cateva ori pe saptamana, potrivit unui sondaj realizat de Genesis Property pe un esantion de 1.026 de utilizatori de internet din Romania. Doar 12,5% isi descriu nivelul de energie profesionala ca fiind foarte bun, in timp ce peste 16% afirma ca se simt frecvent epuizati, in burnout sau aproape de burnout.