CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 19.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Procrastinarea este frica de succes. Oamenii procrastinează pentru că se tem de succes. Deoarece este greu sa ai succes, iar succesul poartă o responsabilitate, este mult mai ușor să amâni și să trăiești pe filosofia "într-o zi voi face".”

Denis Waitley

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 24 decembrie 2018

Simbol Denumire 24.12.2018
EUR   Euro4.6413-0.0045
USD   Dolarul SUA4.0686-0.0002
XAU   Gramul de aur165.0178+0.5562
AUD   Dolarul australian2.8720-0.0094
CAD   Dolarul canadian2.9978-0.0097
CHF   Francul elveţian4.0925-0.0157
CZK   Coroana cehă0.1794-0.0005
DKK   Coroana daneză0.6216-0.0006
EGP   Lira egipteană0.2269-0.0003
GBP   Lira sterlină5.1436-0.0098
100HUF   100 Forinți maghiari1.4447+0.0013
100JPY   100 Yeni japonezi3.6624+0.0040
MDL   Leul moldovenesc0.2340-0.0002
NOK   Coroana norvegiană0.4653-0.0028
PLN   Zlotul polonez1.0826-0.0010
SEK   Coroana suedeză0.4495-0.0024
TRY   Lira turcească0.7691-0.0001
XDR   DST5.6428-0.0016
RUB   Rubla rusească0.05950
BGN   Leva bulgarească2.3731-0.0023
ZAR   Randul sud-african0.2797-0.0018
BRL   Realul brazilian1.0422-0.0168
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5897+0.0005
INR   Rupia indiană0.05810
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3615-0.0007
MXN   Peso-ul mexican0.2046+0.0009
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7388+0.0006
RSD   Dinarul sârbesc0.03930
UAH   Hryvna ucraineană0.1493+0.0008
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.10770
HRK   Kuna croată0.6253-0.0014
THB   Bahtul thailandez0.1249+0.0003

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 19.10.2026 | HR/Cariere

    Aproape 55% dintre angajatii romani se simt obositi sau suprasolicitati saptamanal

    Aproape 55% dintre angajatii romani spun ca se simt obositi sau suprasolicitati din cauza muncii zilnic sau de cateva ori pe saptamana, potrivit unui sondaj realizat de Genesis Property pe un esantion de 1.026 de utilizatori de internet din Romania. Doar 12,5% isi descriu nivelul de energie profesionala ca fiind foarte bun, in timp ce peste 16% afirma ca se simt frecvent epuizati, in burnout sau aproape de burnout.

  • 19.10.2026 | Imobiliare

    Piata industriala si logistica a incetinit cu 30% in primele noua luni, dupa anul record 2025

    Piata industriala si logistica din Romania a incetinit in 2026, dupa un an record. In primele noua luni, tranzactiile de inchiriere raportate public au ajuns la aproximativ 450.000 de metri patrati, cu circa 30% mai putin decat in aceeasi perioada a anului trecut, potrivit datelor Colliers.

  • 19.10.2026 | Finante-Banci

    15.000 de clienti ING Bank Romania au deschis cont prin platforma de investitii ING Invest

    ING Bank Romania anunta ca 15.000 de clienti si-au deschis un cont prin ING Invest, la mai putin de o luna de la activarea platformei. Disponibila in aplicatia mobila ING Home'Bank, aceasta permite cumpararea si vanzarea de actiuni si ETF-uri listate la Bursa de Valori Bucuresti si pe principalele piete europene.

  • 14.10.2026 | Economie

    Activele fondurilor de pensii private au urcat la 246,2 miliarde de lei, in crestere de 39%

    Sistemul pensiilor private din Romania si-a continuat cresterea in primul semestru al anului 2026, activele totale administrate ajungand la 246,2 miliarde de lei la finalul lunii iunie, cu 39% mai mult decat in aceeasi perioada a anului precedent. Raportate la Produsul Intern Brut, acestea reprezentau 12,35% din PIB, confirmand consolidarea rolului sectorului in arhitectura financiara a tarii.