CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 24 decembrie 2018

Simbol Denumire 24.12.2018
EUR   Euro4.6413-0.0045
USD   Dolarul SUA4.0686-0.0002
XAU   Gramul de aur165.0178+0.5562
AUD   Dolarul australian2.8720-0.0094
CAD   Dolarul canadian2.9978-0.0097
CHF   Francul elveţian4.0925-0.0157
CZK   Coroana cehă0.1794-0.0005
DKK   Coroana daneză0.6216-0.0006
EGP   Lira egipteană0.2269-0.0003
GBP   Lira sterlină5.1436-0.0098
100HUF   100 Forinți maghiari1.4447+0.0013
100JPY   100 Yeni japonezi3.6624+0.0040
MDL   Leul moldovenesc0.2340-0.0002
NOK   Coroana norvegiană0.4653-0.0028
PLN   Zlotul polonez1.0826-0.0010
SEK   Coroana suedeză0.4495-0.0024
TRY   Lira turcească0.7691-0.0001
XDR   DST5.6428-0.0016
RUB   Rubla rusească0.05950
BGN   Leva bulgarească2.3731-0.0023
ZAR   Randul sud-african0.2797-0.0018
BRL   Realul brazilian1.0422-0.0168
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5897+0.0005
INR   Rupia indiană0.05810
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3615-0.0007
MXN   Peso-ul mexican0.2046+0.0009
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7388+0.0006
RSD   Dinarul sârbesc0.03930
UAH   Hryvna ucraineană0.1493+0.0008
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.10770
HRK   Kuna croată0.6253-0.0014
THB   Bahtul thailandez0.1249+0.0003

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.