CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 22 noiembrie 2018

Simbol Denumire 22.11.2018
EUR   Euro4.6553-0.0091
USD   Dolarul SUA4.0773-0.0226
XAU   Gramul de aur161.0052-0.1670
AUD   Dolarul australian2.9568-0.0075
CAD   Dolarul canadian3.0841+0.0003
CHF   Francul elveţian4.1003-0.0186
CZK   Coroana cehă0.1790-0.0004
DKK   Coroana daneză0.6239-0.0012
EGP   Lira egipteană0.2271-0.0012
GBP   Lira sterlină5.2611+0.0205
100HUF   100 Forinți maghiari1.4481-0.0021
100JPY   100 Yeni japonezi3.6089-0.0142
MDL   Leul moldovenesc0.23830
NOK   Coroana norvegiană0.4775-0.0018
PLN   Zlotul polonez1.0822-0.0023
SEK   Coroana suedeză0.4511-0.0004
TRY   Lira turcească0.7710+0.0054
XDR   DST5.6555-0.0193
RUB   Rubla rusească0.0623+0.0002
BGN   Leva bulgarească2.3803-0.0045
ZAR   Randul sud-african0.2934+0.0009
BRL   Realul brazilian1.0737-0.0179
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5881-0.0027
INR   Rupia indiană0.05750
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3612-0.0007
MXN   Peso-ul mexican0.2014-0.0001
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7756-0.0180
RSD   Dinarul sârbesc0.0393-0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.1469-0.0006
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1100-0.0062
HRK   Kuna croată0.6266-0.0012
THB   Bahtul thailandez0.1237-0.0006

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.