CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 29.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 20 septembrie 2018

Simbol Denumire 20.09.2018
EUR   Euro4.6519-0.0005
USD   Dolarul SUA3.9743-0.0021
XAU   Gramul de aur153.7281-0.0845
AUD   Dolarul australian2.8891+0.0059
CAD   Dolarul canadian3.0794+0.0093
CHF   Francul elveţian4.1133-0.0008
CZK   Coroana cehă0.1820-0.0010
DKK   Coroana daneză0.62370
EGP   Lira egipteană0.2218+0.0002
GBP   Lira sterlină5.2505+0.0110
100HUF   100 Forinți maghiari1.4382-0.0007
100JPY   100 Yeni japonezi3.5403+0.0007
MDL   Leul moldovenesc0.2370-0.0002
NOK   Coroana norvegiană0.4849-0.0024
PLN   Zlotul polonez1.08360
SEK   Coroana suedeză0.4496+0.0019
TRY   Lira turcească0.6375+0.0070
XDR   DST5.5764-0.0009
RUB   Rubla rusească0.0599+0.0006
BGN   Leva bulgarească2.3785-0.0003
ZAR   Randul sud-african0.2747+0.0049
BRL   Realul brazilian0.9619+0.0061
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5797-0.0005
INR   Rupia indiană0.0550+0.0004
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3541-0.0004
MXN   Peso-ul mexican0.2121+0.0001
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.6477+0.0192
RSD   Dinarul sârbesc0.03930
UAH   Hryvna ucraineană0.1417+0.0002
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.0821-0.0005
HRK   Kuna croată0.62620
THB   Bahtul thailandez0.1227+0.0002

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.