CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul bnr din 29.09.2020

EUR

Calculator TVA

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 27 august 2018

Simbol Denumire 27.08.2018
EUR   Euro4.6416+0.0039
USD   Dolarul SUA3.9959-0.0130
XAU   Gramul de aur154.7487+1.2469
AUD   Dolarul australian2.9225+0.0047
CAD   Dolarul canadian3.0673+0.0028
CHF   Francul elveţian4.0646-0.0084
CZK   Coroana cehă0.1803+0.0003
DKK   Coroana daneză0.6223+0.0005
EGP   Lira egipteană0.2235-0.0008
GBP   Lira sterlină5.1320-0.0087
100HUF   100 Forinți maghiari1.4331+0.0037
100JPY   100 Yeni japonezi3.5944-0.0035
MDL   Leul moldovenesc0.2397+0.0002
NOK   Coroana norvegiană0.4781-0.0007
PLN   Zlotul polonez1.0864+0.0038
SEK   Coroana suedeză0.4378-0.0019
TRY   Noua lira turcească0.6452-0.0105
XDR   DST5.5871-0.0064
RUB   Rubla rusească0.0594+0.0003
BGN   Leva bulgarească2.3732+0.0019
ZAR   Randul sud-african0.2792-0.0009
BRL   Realul brazilian0.9730-0.0011
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5855+0.0008
INR   Rupia indiană0.0571-0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3591+0.0003
MXN   Peso-ul mexican0.2128+0.0014
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.6668+0.0031
RSD   Dinarul sârbesc0.03930
UAH   Hryvna ucraineană0.1436-0.0005
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.0879-0.0035
HRK   Kuna croată0.6242+0.0007
THB   Bahtul thailandez0.1226+0.0002

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.09.2020 | Economie

    PwC: Probleme la colectare. O treime din TVA lipsește din bugetul României

    Potrivit Comisiei Europene, bugetul României pierde anual o treime din TVA, lucru care pune în dificultate majoră statul român, mai ales în ceea ce privește oferta de servicii publice. Indicatorul publicat de CE, măsoară diferența dintre valorile TVA potențiale, de încasat la buget, și ceea ce efectiv se adună în conturile trezoreriei statului, un indicator cât se poate de ilustrativ pentru capacitatea de colectare a administrației fiscale locale.

  • 28.09.2020 | Bursa

    Petrolul si aurul cresc in pret: analiza Saxo Bank

    Pentru prima data după câteva săptămâni, indicele Bloomberg care urmărește mărfuri importante din energie, metale și agricultură, s-a tranzacționat în creștere. Dolarul mai slab, continua achiziție de futures, prețul crescut al petrolului dar și optimismul chinez, au contribuit la o serie de câștiguri în toate aceste trei sectoare mai sus menționate. Mai mult, aurul s-a tranzacționat pasiv în cadrul comercianților algo care acum sunt pe val, lucru care a dus la o corelație pozitivă extrem de ridicată cu mișcări din indicele S&P 500.

  • 25.09.2020 | Finante-Banci

    Opinie Deloitte: Romania anunta noi obligatii pentru emitentii de criptomonede, un domeniu cu tranzactii suspecte de miliarde de dolari

    În încercarea de a crea un cadru care să prevină spălarea de bani după ce fenomenul criptomonedelor a atins cote îngrijorătoare la nivel mondial, Uniunea Europeană extinde domeniul de reglementare asupra furnizorilor de servicii din acest domeniu al economiei. La baza deciziei UE au stat o mulțime de argumente, cele mai importante dintre acestea fiind posibilitatea de a deschide conturi anonime și de a converti numerar în mod ilicit, mijloacele de tranzacționare ilicită peste granițe etc.

  • 25.09.2020 | Bursa

    Moment istoric: Piața de Capital din România devine Piață Emergentă

    Începând cu data de 21 septembrie 2020, piața de capital din România a fost inclusă în cadrul indicilor Piețelor Emergente ai furnizorului global de indicii FTSE Russell. Astfel, la doar 25 de ani de la deschiderea oficială, bursa din țara noastră este inclusă într-un univers investițional fără precedent ce poate presupune noi fonduri de investiții care gestionează miliarde de euro și care pot investi în companiile listate. Acest lucru era imposibil în anii anteriori din cauza restricțiilor generate de statutul de piață de frontieră.

Folosim cookies pentru functionarea corecta a site-ului, masurarea traficului si functionalitati care ne permit sa iti prezentam un continut particularizat preferintelor tale. Pentru retragerea acordului pentru cookies, te rugam sa consulti Politica de Cookie. De asemenea, te invitam sa parcurgi Politica noastra de Confidentialitate, ce a devenit aplicabila incepand cu luna mai 2018.
DA, ÎNTELEG