CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 21 august 2018

Simbol Denumire 21.08.2018
EUR   Euro4.6434-0.0049
USD   Dolarul SUA4.0320-0.0417
XAU   Gramul de aur154.7773-0.8590
AUD   Dolarul australian2.9655-0.0120
CAD   Dolarul canadian3.0947-0.0221
CHF   Francul elveţian4.0809-0.0082
CZK   Coroana cehă0.1804-0.0004
DKK   Coroana daneză0.6226-0.0006
EGP   Lira egipteană0.2250-0.0024
GBP   Lira sterlină5.1688-0.0208
100HUF   100 Forinți maghiari1.4366+0.0013
100JPY   100 Yeni japonezi3.6561-0.0254
MDL   Leul moldovenesc0.2431-0.0016
NOK   Coroana norvegiană0.4782-0.0035
PLN   Zlotul polonez1.0782-0.0026
SEK   Coroana suedeză0.4419-0.0018
TRY   Lira turcească0.6566-0.0131
XDR   DST5.6228-0.0365
RUB   Rubla rusească0.0599-0.0008
BGN   Leva bulgarească2.3742-0.0024
ZAR   Randul sud-african0.2801-0.0005
BRL   Realul brazilian1.0162-0.0251
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5889-0.0053
INR   Rupia indiană0.0577-0.0007
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3604-0.0027
MXN   Peso-ul mexican0.2130-0.0026
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.6875-0.0090
RSD   Dinarul sârbesc0.03940
UAH   Hryvna ucraineană0.1455-0.0017
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.0977-0.0113
HRK   Kuna croată0.6258-0.0009
THB   Bahtul thailandez0.12320

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.