CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 5 iunie 2018

Simbol Denumire 05.06.2018
EUR   Euro4.6531-0.0035
USD   Dolarul SUA3.9770+0.0057
XAU   Gramul de aur165.2421+0.0037
AUD   Dolarul australian3.0336-0.0039
CAD   Dolarul canadian3.0719-0.0036
CHF   Francul elveţian4.0334+0.0005
CZK   Coroana cehă0.1818+0.0010
DKK   Coroana daneză0.6252-0.0004
EGP   Lira egipteană0.2223+0.0002
GBP   Lira sterlină5.3227+0.0063
100HUF   100 Forinți maghiari1.4612+0.0017
100JPY   100 Yeni japonezi3.6233+0.0006
MDL   Leul moldovenesc0.2339-0.0010
NOK   Coroana norvegiană0.4903+0.0007
PLN   Zlotul polonez1.0864-0.0002
SEK   Coroana suedeză0.4544+0.0003
TRY   Lira turcească0.8617+0.0025
XDR   DST5.6367+0.0037
RUB   Rubla rusească0.06410
BGN   Leva bulgarească2.3791-0.0018
ZAR   Randul sud-african0.3145-0.0017
BRL   Realul brazilian1.0617+0.0072
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6213+0.0013
INR   Rupia indiană0.05920
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.37160
MXN   Peso-ul mexican0.1969-0.0029
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7974+0.0032
RSD   Dinarul sârbesc0.03940
UAH   Hryvna ucraineană0.1521-0.0003
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.0827+0.0015
HRK   Kuna croată0.6303-0.0007
THB   Bahtul thailandez0.1245+0.0003

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.