CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 29.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 10 aprilie 2018

Simbol Denumire 10.04.2018
EUR   Euro4.6605-0.0010
USD   Dolarul SUA3.7824-0.0141
XAU   Gramul de aur162.3440+0.3533
AUD   Dolarul australian2.9217+0.0043
CAD   Dolarul canadian2.9810+0.0093
CHF   Francul elveţian3.9561+0.0022
CZK   Coroana cehă0.1839-0.0003
DKK   Coroana daneză0.6258-0.0001
EGP   Lira egipteană0.2142-0.0007
GBP   Lira sterlină5.3597+0.0204
100HUF   100 Forinți maghiari1.4959-0.0017
100JPY   100 Yeni japonezi3.5343-0.0130
MDL   Leul moldovenesc0.2326+0.0012
NOK   Coroana norvegiană0.4840-0.0028
PLN   Zlotul polonez1.1107+0.0027
SEK   Coroana suedeză0.4528+0.0002
TRY   Lira turcească0.9280-0.0141
XDR   DST5.4984-0.0094
RUB   Rubla rusească0.0605-0.0055
BGN   Leva bulgarească2.3829-0.0005
ZAR   Randul sud-african0.3137-0.0050
BRL   Realul brazilian1.1052-0.0352
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6011-0.0010
INR   Rupia indiană0.0582-0.0002
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3540-0.0041
MXN   Peso-ul mexican0.2070-0.0024
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7772+0.0108
RSD   Dinarul sârbesc0.0394-0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.1456-0.0001
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.0298-0.0038
HRK   Kuna croată0.6271-0.0002
THB   Bahtul thailandez0.1212-0.0004

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.