CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 13 decembrie 2017

Simbol Denumire 13.12.2017
EUR   Euro4.6327-0.0035
USD   Dolarul SUA3.9431+0.0063
XAU   Gramul de aur157.3742-0.0578
AUD   Dolarul australian2.9803+0.0016
CAD   Dolarul canadian3.0632-0.0044
CHF   Francul elveţian3.9757+0.0011
CZK   Coroana cehă0.1805-0.0005
DKK   Coroana daneză0.6224-0.0005
EGP   Lira egipteană0.22100
GBP   Lira sterlină5.2626+0.0177
100HUF   100 Forinți maghiari1.4733-0.0017
100JPY   100 Yeni japonezi3.4772+0.0074
MDL   Leul moldovenesc0.2277+0.0004
NOK   Coroana norvegiană0.4716-0.0009
PLN   Zlotul polonez1.0985-0.0039
SEK   Coroana suedeză0.4675-0.0003
TRY   Lira turcească1.0248-0.0038
XDR   DST5.5605+0.0054
RUB   Rubla rusească0.0667-0.0002
BGN   Leva bulgarească2.3687-0.0018
ZAR   Randul sud-african0.2886-0.0010
BRL   Realul brazilian1.1923+0.0013
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5956+0.0008
INR   Rupia indiană0.0612+0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3612-0.0002
MXN   Peso-ul mexican0.2056-0.0008
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7351+0.0005
RSD   Dinarul sârbesc0.03880
UAH   Hryvna ucraineană0.1446-0.0002
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.0735+0.0017
HRK   Kuna croată0.6132-0.0016
THB   Bahtul thailandez0.1210+0.0003

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.