CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 29 august 2017

Simbol Denumire 29.08.2017
EUR   Euro4.5985+0.0027
USD   Dolarul SUA3.8198-0.0315
XAU   Gramul de aur162.0886+1.4657
AUD   Dolarul australian3.0372-0.0239
CAD   Dolarul canadian3.0666-0.0229
CHF   Francul elveţian4.0428+0.0041
CZK   Coroana cehă0.17600
DKK   Coroana daneză0.6181+0.0003
EGP   Lira egipteană0.2161-0.0016
GBP   Lira sterlină4.9531-0.0159
100HUF   100 Forinți maghiari1.5059-0.0051
100JPY   100 Yeni japonezi3.5174-0.0090
MDL   Leul moldovenesc0.2153-0.0020
NOK   Coroana norvegiană0.4952-0.0015
PLN   Zlotul polonez1.0781-0.0003
SEK   Coroana suedeză0.4816-0.0013
TRY   Lira turcească1.1075-0.0086
XDR   DST5.4369-0.0218
RUB   Rubla rusească0.0649-0.0010
BGN   Leva bulgarească2.3512+0.0014
ZAR   Randul sud-african0.2921-0.0025
BRL   Realul brazilian1.2059-0.0128
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5792-0.0019
INR   Rupia indiană0.0597-0.0006
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3390-0.0046
MXN   Peso-ul mexican0.2135-0.0040
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7778-0.0110
RSD   Dinarul sârbesc0.03860
UAH   Hryvna ucraineană0.1500-0.0010
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.0400-0.0086
HRK   Kuna croată0.6205+0.0006
THB   Bahtul thailandez0.1151-0.0008

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.