CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 29.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“ Lucruri pot veni la cei care așteaptă, dar numai cele lăsate de cei care se agită.”

Abraham Lincoln

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 29 august 2017

Simbol Denumire 29.08.2017
EUR   Euro4.5985+0.0027
USD   Dolarul SUA3.8198-0.0315
XAU   Gramul de aur162.0886+1.4657
AUD   Dolarul australian3.0372-0.0239
CAD   Dolarul canadian3.0666-0.0229
CHF   Francul elveţian4.0428+0.0041
CZK   Coroana cehă0.17600
DKK   Coroana daneză0.6181+0.0003
EGP   Lira egipteană0.2161-0.0016
GBP   Lira sterlină4.9531-0.0159
100HUF   100 Forinți maghiari1.5059-0.0051
100JPY   100 Yeni japonezi3.5174-0.0090
MDL   Leul moldovenesc0.2153-0.0020
NOK   Coroana norvegiană0.4952-0.0015
PLN   Zlotul polonez1.0781-0.0003
SEK   Coroana suedeză0.4816-0.0013
TRY   Lira turcească1.1075-0.0086
XDR   DST5.4369-0.0218
RUB   Rubla rusească0.0649-0.0010
BGN   Leva bulgarească2.3512+0.0014
ZAR   Randul sud-african0.2921-0.0025
BRL   Realul brazilian1.2059-0.0128
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5792-0.0019
INR   Rupia indiană0.0597-0.0006
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3390-0.0046
MXN   Peso-ul mexican0.2135-0.0040
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7778-0.0110
RSD   Dinarul sârbesc0.03860
UAH   Hryvna ucraineană0.1500-0.0010
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.0400-0.0086
HRK   Kuna croată0.6205+0.0006
THB   Bahtul thailandez0.1151-0.0008

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.