CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 30.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Pentru a reuşi în viaţă, ai nevoie de două lucruri: de ignoranţă şi de încredere.”

Mark Twain

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 30 decembrie 2016

Simbol Denumire 30.12.2016
EUR   Euro4.5411+0.0009
USD   Dolarul SUA4.3033-0.0323
XAU   Gramul de aur160.4449+0.5565
AUD   Dolarul australian3.1094-0.0168
CAD   Dolarul canadian3.1921-0.0181
CHF   Francul elveţian4.2245-0.0129
CZK   Coroana cehă0.1680-0.0002
DKK   Coroana daneză0.6108+0.0001
EGP   Lira egipteană0.2326+0.0050
GBP   Lira sterlină5.2961-0.0206
100HUF   100 Forinți maghiari1.4627-0.0032
100JPY   100 Yeni japonezi3.6834-0.0411
MDL   Leul moldovenesc0.2174-0.0001
NOK   Coroana norvegiană0.5001+0.0007
PLN   Zlotul polonez1.0264-0.0019
SEK   Coroana suedeză0.4740+0.0001
TRY   Lira turcească1.2217-0.0056
XDR   DST5.7868-0.0291
RUB   Rubla rusească0.0699-0.0022
BGN   Leva bulgarească2.3218+0.0004
ZAR   Randul sud-african0.3144-0.0027
BRL   Realul brazilian1.3222+0.0022
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6197-0.0039
INR   Rupia indiană0.0634-0.0003
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3581-0.0008
MXN   Peso-ul mexican0.2076-0.0016
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.9938-0.0232
RSD   Dinarul sârbesc0.03680
UAH   Hryvna ucraineană0.1588-0.0003
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1716-0.0088
HRK   Kuna croată0.6007+0.0005

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.